Már hazánkban is elérhető a hajas fejbőr hidegterápiája, amely segíthet a kemoterápia okozta hajhullás leküzdésében.
Amikor kiderül valakiről, hogy daganatos megbetegedése van és kemoterápiára kell járnia, a betegekben gyakran merül fel a „Most ki fog hullani a hajam?" kérdés. A haj azért hullik ki a kemoterápia alatt, mert a kemoterápiás szerek a szervezetben lévő összes gyorsan osztódó sejtet célozzák, és a hajhagymák sejtjei az emberi szervezet második leggyorsabban osztódó sejtjeinek számítanak. Sok beteg számára a kemoterápia által okozott, egyik legkellemetlenebb mellékhatás a hajhullás, amely a külső hatásokon kívül hatással van a beteg lelki világára és az önbecsülésére is. A hajkorona elvesztésével már a környezet számára is láthatóvá válik a megbetegedés, és emiatt sok beteg rosszul érzi magát, szégyenkezik. Az AVON által az Uzsoki Utcai Kórháznak adományozott hidegterápiás készülék, hazánkban egyedülálló módon nyújt a daganatos betegeknek olyan kiegészítő kezelést a kemoterápia alatt, amely csökkentheti a haj kihullásának mértékét.
„A test gyorsabban gyógyul, mint a lélek. A 7,5 millió forintos adományából megvásárolt készülékkel, hazánkban elsőként nyújthatunk megoldást a kemoterápiában részesülő betegek számára, hajuk megőrzésében. A hajas fejbőr hidegterápiája egy egyszerű kezelés, amivel a kemoterápia által okozott hajhagyma károsodása mérsékelhető. A fejbőr hőmérsékletét 4°C-ra csökkentjük közvetlenül a kemoterápiás kezelés előtt, közben és után. Ezáltal csökken a vér áramlása a hajhagymákhoz, amely által elkerülhető vagy csökkenthető a hajhullás mértéke. A páciensek számára ez a kezelés lehetőséget ad arra, hogy minél kisebb változásokat kelljen megélniük és összességében pozitívabban állhassanak a kezelésükhöz" – nyilatkozta Puskás Gabriella, az adományban részesülő Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány elnöke.
„A készüléket eddig 22 betegünkön használtuk. Az eddigi eredmények nagyon biztatóak, a kezelésnek köszönhetően 18 beteg tudta elkerülni a paróka viselését. Célunk, hogy ezzel az egyedülálló kezeléssel megkönnyítsük a betegeink életét és a betegséggel való szembenézést" – számolt be Puskás Gabriella az eddigi tapasztalatokról.