Kevésbé ismert és ritka kórkép a paradox hangszalag működéssel járó megbetegedés, mely légzési nehézséggel járó tüneteket okozhat.
A fizikai terhelésre jelentkező fulladás, nehézlégzés kapcsán elsőként valamilyen légúti problémára gondolunk. A tünetek hátterében azonban a hangszalagok rendellenes működése is állhat, melynek orvoslása eltérő típusú kezelést igényel. A paradox hangszalag működésről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa ad felvilágosítást.
Stressz is kiválthatja
Kevésbé ismert és ritka kórkép a paradox hangszalag működéssel járó megbetegedés, mely légzési nehézséggel járó tüneteket okozhat. A panaszokat a fizikai megerőltetés mellett stressz is kiválthatja, melyek következtében a hangszalagok megfeszülnek, összeszorulnak és ilyen módon megnehezítik a normál légzést.
Gyakran összekeverik az asztmával
Egy korábbi, az Ohio State University Medical Center által végzett kutatásban megállapították, hogy a sportolók néhány százalékát érinti ez a típusú hangszalag mozgási rendellenesség. A kezeletlen elváltozás a teljesítményüket is negatívan befolyásolja. Élsportolók esetében a betegség diagnózisát nehezíti, hogy kiváló kondíciójuk sokszor kompenzálja a tüneteket, így az elváltozás akár hosszabb ideig is lappanghat. A betegség megállapítását tovább bonyolítja, hogy a két betegség gyakran együtt van jelen: az asztmás betegek egy részénél a hangszalagok paradox mozgási rendellenessége is megfigyelhető, a betegek azonban többnyire csak az asztma tünetei ellen részesülnek kezelésben.
Köhögés és nehézlégzés
A panaszok nem csak az élsportolókat, vagy rendszeresen edző hobbi sportolókat érintik: a tünetek gyakran a hirtelen megkezdett fizikai aktivitás hatására jelentkeznek először. Természetesen senkinek sem tanácsoljuk, hogy mondjon le a mozgásról, a szokatlan tüneteket azonban vegyük mindig komolyan. A testmozgás közben fellépő nehézlégzés és köhögés intő jel lehet – figyelmeztet dr. Holpert Valéria. Az ilyen panaszok hátterében az esetek többségében asztma áll. Ha azonban fény derül arra, hogy a tünetek létrejöttében a hangszalagok rendellenes mozgásának is szerepe van, a probléma műtéti úton, vagy beszédterápiás, illetve az élettani működések tudatos irányítását célzó foglalkozásokkal megszüntethető.