Falusi kocsmákban nem, zárt terü éttermekben viszont tilos lenne a cigi.
Az Országgyűlés Egészségügyi bizottsága több hónapos, több párti egyeztetések eredményeként egyhangú szavazással döntött arról, hogy önálló indítványként benyújtja a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosításáról szóló előterjesztést, amely az alábbi területeken javasolt változtatást:
• emeli a bírságtételeket, az eljárási szabályokat egyszerűsíti és pontosítja
• bevezeti az EU által ajánlott képi figyelmeztetés rendszerét a cigarettás dobozokon (megfelelő felkészülési idővel)
• feloldja a munkavédelmi és nemdohányzók védelméről szóló törvények közötti ellentmondást: a munkáltatóra bízva, hogy kijelöl-e dohányzóhelyet a munkahelyeken
• több önkormányzat helyi rendeletét átvéve dohányzási tilalmat vezet be aluljárókban, gyermekjátszótereken
• teljes körűvé teszi a korlátozást a tömegközlekedési eszközökön (hosszabb menettávolságú személyszállító vonatok)
• szigorítja a forgalmazási szabályokat, az értékesítési pontokon belüli hozzáférhetőségi helyek számának csökkentésével, elsősorban a gyermekek védelme érdekében
• megtiltja a dohányzást a melegkonyhás vendéglátóhelyek zárt légterű helyiségeiben, az éttermekben.
Szakmai és politikai vitát az éttermek ügyében volt, jóllehet a kompromisszumok eredményeként a javaslat nem érinti például a bárokat, a cukrászdákat, és a falusi kocsmákat sem.
Népegészségügyi érdek fűződik ahhoz, hogy fokozatosan szigorodjanak a dohányzásra vonatkozó szabályok, hiszen sokszorosan bizonyított a környezeti dohányfüst egészségkárosító hatása. Magyarország világelső a férfiak tüdőrák halálozásában, s ez a tény elsősorban a dohányzási szokásokkal függ össze.
Az Eurobarometer utolsó, idei közvélemény-kutatása szerint hazánkban a lakosság 61 %-a teljes mértékben, további 20 %-a inkább egyetért az éttermi dohányzási tilalom bevezetésével, s ez megfelel a korábbi hasonló vizsgálatok eredményének.
A Debreceni Egyetem részletes egészséghatás-vizsgálata nemzetközi példák alapján azt állítja, hogy a tilalom kiterjesztése segíti a dohányzókat a leszokásban, védelmet nyújt a környezeti dohányfüst ellen, és ennek következtében számos betegség kockázatát csökkenti. A különböző országokban bevezetett hasonló szabályozás: az éttermi dohányzás megtiltása nem vezetett értékelhető forgalomcsökkenéshez (Írország, USA, stb.).
A tervezet elfogadása a politika egészség iránti elkötelezettségét bizonyítaná. Az előterjesztők várják a lakosság, a civil szervezetek, s az érdekképviseletek észrevételeit az alábbi címen: egb@parlament.hu. Határidő: 2009. október 9.
A törvényjavaslat szövege itt olvasható