• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem szégyen a tudás, de hasznos

Egészségmagazin Szerző:

Tudjon meg többet a szorongásról! (X)

A szorongás a leggyakoribb pszichés betegség; szerte a világon körülbelül 400 millió szorongásos zavarban szenvedő beteg él (1997, WHO).

Idősebb, fiatalabb, nő, férfi – mindannyian érintve vagyunk. Napjaink felgyorsult tempója, a munkahelyi, otthoni problémák rányomják a bélyeget mindennapi életünkre is. Ki ne szenvedett volna valaha attól, hogy ideges, nem tud rendesen aludni, görcsöl a gyomra, nehezen tud koncentrálni? A stressz előbb-utóbb nemcsak lelki, hanem fizikai tüneteket is produkálhat. Mindezek miatt egyre nagyobb jelentőségű a betegség időben történő felismerése és gyógyítása.

Magyarországon évente 1 millió beteg kap valamilyen szorongásoldó gyógyszert, és minden negyedik felnőtt legalább egyszer életében átesett valamilyen szorongásos betegségen. Egy 2010-ben végzett magyar kutatás* szerint 1000 ember közül 335-re jellemző a szorongás, mégis, mindössze 47%-uk fordult orvoshoz. Sokan nem is merik bevallani környezetüknek – vagy akár saját maguknak! –, hogy segítségre lenne szükségük. Szerencse azonban a szerencsétlenségben, hogy lassan kezdjük azért belátni, a szorongás nem egy szégyellnivaló gyengeség vagy betegség, amiről, ha környezetünk tudomást szerez, kitaszítottá válhatunk. Sőt, inkább az kezd kínossá válni, ha eltitkoljuk problémánkat, és nem is próbálunk tenni ellene.

A számok tükrében meglepő, hogy napjainkban, az internet korában, milyen nehéz információkat találni a világhálón erről a rengeteg embert érintő problémáról. A korábban említett felmérés* során kiderült, hogy hazánkban a szorongás téma iránt érdeklődők csak keresőoldalakon nézelődnek, nincs olyan weblap, amelyet automatikusan felkeresnének, ha a szorongással kapcsolatban szeretnének tájékozódni. Pedig a kutatásból* az is kiderült, hogy az internet a második legnépszerűbb fórum, ahol utánanéznek a kérdéseiknek!

Mivel az igény láthatóan megvan rá, ezt a hiányosságot hivatott pótolni a www.szorongok.hu weboldal, mely megújult külsővel és tartalommal várja a téma iránt érdeklődőket.

Egy online felület természetesen nem kínálhatja fel az egyedül üdvözítő gyógymódot szorongás ellen. A weboldalnak nem is ez a célja. Inkább az, hogy egyfajta gyűjtőfelületet biztosítson ennek a szerteágazó témának: minél több információt nyújtson a szorongásról, segítsen a tünetek felismerésében, bemutassa a lehetséges megoldásokat. Igyekszik választ találni mindazokra a kérdésekre, melyek felmerülhetnek a probléma iránt érdeklődők fejében. De talán a legnagyobb segítséget azzal nyújtja, hogy megmutatja: nem vagy egyedül a problémáddal! Összehozza egymással az embereket: itt mindenki megoszthatja élményeit, félelmeit, kételyeit, tapasztalatait a többiekkel, illetve okulhat a mások történeteiből. Bárki megszólalhat a fórumon, de a betegség szakemberei is aktívan szerepelnek az oldalon: tanulságos esetek olvashatók orvos szakértők tollából, illetve pszichiáterek nyújtanak interaktív segítséget, válaszolnak a feltett kérdésekre. De találhatunk még a rovatok között önismereti tesztet, napi szorongáscsökkentő "virtuális noszogató"-t, ráadásul megtapasztalhatjuk, hogy a híresség is a mi gondjainkkal küzdő ember: ismert személyiségek mondják el a maguk élményeit, sőt még egy tipikus szorongó naplójába is beleolvashatunk.

* GfK 1000 fős laikus megkérdezés, 2010. november

NBC 2011 05/04
Anyaglezárás dátuma: 2011.05.11.