• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Országos egészségfelmérő kutatásba kezdett az ÁNTSZ

Egészségmagazin Forrás: MTI

Magyarországon a legutóbb 2003-ban volt országos egészségfelmérés, de akkor mindössze hétezres mintával dolgoztak.

Országos, a 196 kistérséget átfogó reprezentatív kutatást indított az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), hogy felmérje a lakosság egészségi állapotát, az ellátások színvonalát; a 196 ezer megkérdezett válaszai alapján szükség szerint különféle kistérségi egészségmegőrző programok indulhatnak a jövőben.

Bényi Mária, az ÁNTSZ Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központ osztályvezetője, a kutatási program vezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kiválasztott embereket levélben keresték meg az elmúlt hetekben, s a hozzájuk intézett 76 kérdésre interneten keresztül várják a választ.

Azok, akik nem rendelkeznek internet-hozzáféréssel, az önkormányzatok, orvosi rendelők, teleházak segítségével is megválaszolhatják a kérdéseket, amelyek mindössze 15-20 percet vesznek igénybe - tette hozzá.

Az internetes adatlapon a szociodemográfiai kérdéseken túl arra is választ várnak, hogy a megkérdezettek milyen szűrőprogramokban vesznek részt, milyen az egészségügyi ellátásuk a gyógyítás-megelőzés területén, vannak-e az életükben egészséget befolyásoló magatartási tényezők (drog, alkohol, táplálkozás, stressz).

Bényi Mária elmondta: a május 25-től június 20-ig tartó felmérés adatait szeptemberre dolgozzák fel, azokat kistérségenként nyilvánosságra hozzák és akár az önkormányzatok, civil szervezetek is felhasználhatják majd hazai vagy uniós pályázataikhoz.

Az osztályvezető utalt arra, hogy Magyarországon a legutóbb 2003-ban volt országos egészségfelmérés, de akkor mindössze hétezres mintával dolgoztak, a válaszadók száma 5.400 volt. Ahhoz, hogy a mostani kutatás sikeres legyen, a 196 ezer megkérdezettből - ez településenként 10-15, 19 évnél idősebb embert jelent - legalább 60 százaléknak válaszolnia kell.

A reprezentatív felmérés mintegy 20 millió forintba kerül, azt a szaktárca és az ÁNTSZ közösen finanszírozza. A projektvezető megjegyezte, hogy az internetes adatfelvétel a legolcsóbb megoldás, a projekt költségvetésének háromnegyedét a 196 ezer levél kézbesítése és nyomdaköltsége emésztette fel.