• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Orvosilag mégsem jó a marihuána?

Egészségmagazin Forrás: MTI

A kutatás alapján nem biztos, hogy a marihuána a fájdalomcsillapításban, illetve a depresszió ellen hatásos.

Tudományos szempontból nem egyértelműek és korántsem meggyőzőek az orvosi marihuána fájdalomcsillapító hatására vonatkozó korábbi kutatási eredmények - állapította meg a Maastrichti Egyetem egyik kutatócsoportjának tanulmánya.

A maastrichti kutatók 6500 személy bevonásával végzett 79 korábbi vizsgálat eredményét elemezték újra, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok nem tartalmaznak elég fajsúlyos bizonyítékokat a marihuána fájdalmat csökkentő hatására. A kannabinoidoknak a kemoterápiás kezeléssel járó hányingert, illetve az alvászavarokat enyhítő tulajdonságát illetően értékelhetetlenül kevés pozitív adatot sikerült találni - teszi hozzá a tanulmány, amelyet a maastrichti egyetem munkatársai az Amerikai Orvoskamara szaklapjában publikáltak.

Kétségtelen, hogy az elmúlt években számos olyan kutatás került nyilvánossága, amely a kannabiszszármazékokat összefüggésbe hozta a fájdalmat, hányingert, illetve álmatlanságot enyhítő hatással, ezen tanulmányok jelentős része azonban a statisztikailag értékelhetőnél kisebb számú esettanulmánnyal dolgozott - vélekednek a maastrichti kutatók.

Bár az orvosok előszeretettel írnak fel depressziós betegeiknek kannabiszszármazékot tartalmazó gyógyszert, a legfrissebb kutatások során arra sem sikerült megdönthetetlen bizonyítékokat találni, hogy az orvosi marihuána valóban hatékony segítséget jelent a depresszió kezelésében - nyilatkozta a most megjelent tanulmánnyal kapcsolatban Jos Kleijenen professzor, a maastrichti egyetem munkacsoportjának egyik tagja.

Nagyobb létszámú kontrollcsoport bevonásával végzett vizsgálatok azt mutatták ugyanis, hogy a marihuánának túl sok lehet a mellékhatása, amelyek számos esetben olyan mértékűek, hogy megkérdőjelezhető, vajon az eredeti betegségre érdemes-e egyáltalán ezt a szert adni a betegnek.

Kleijnen hangsúlyozta: a projekt célja nem az volt, hogy bebizonyítsák az orvosi marihuána használatának hatástalanságát, hanem éppen az, hogy a szert alaposabb tudományos vizsgálatok után, felelősebb módon alkalmazza gyógyászati célokra az orvostársadalom.

Hollandiában hivatalos adatok szerint több mint 5000 ember használ orvosi rendelvényre kapható kannabiszszármazékot, ez a szám azonban jóval nagyobb lehet, sokan ugyanis házuk kertjében saját maguk termesztik a növényt vagy kifejezetten ilyen céllal üzemelő úgynevezett coffee shopokban szerzik azt be.

Legolvasottabb cikkeink