Az álmatlanság növeli a depresszió későbbi kialakulásának kockázatát.
Az eredémények szerint az egyhónapos álmatlanság évenkénti előfordulása gyakoribbá vált az évek előre haladtával, a nők körében pedig kétszeres gyakorisággal jelentkezett. A vizsgált személyek 40 százalékánál az álmatlanság idővel krónikusabb formát öltött. Akár párosul depresszióval, akár nem, az álmatlanság állandósult. A két hétnél tovább tartó álmatlanság nagyobb depressziós időszakokat jelez előre, a betegek 17-50 százalékánál.
„Korábban azt hittük, hogy az álmatlanság leggyakrabban csak a depresszió egyik tünete. Egyre inkább bizonyítást nyer azonban az, hogy valószínűleg időben megelőzi a depressziót. Más szavakkal, az álmatlanságban szenvedők esetében nagyobb a kockázata a depresszió kialakulásának. Ez a tanulmány bővítette ismereteinket, mivel hosszabb utánkövetési időszakot alkalmazott" – mondta Daniel J. Buysee, a Pittsburghi Egyetem munkatársa.
„Megvizsgáltuk az álmatlanságot és a depressziót külön-külön, majd a kettő kombinációját is. Az eredmények azt mutatják, hogy az álmatlanságot következetesen követi a depresszió. Továbbá megfigyeltük azt is, hogy az álmatlanság általában egy krónikus probléma, amely egyre makacsabbá válik idővel, a depresszió viszont sokkal inkább időszakos jellegű."
Az álmatlanság az alvászavarok egyik besorolási csoportja. Az ebben szenvedők nehezen alszanak el, többször, vagy túl korán felébrednek. A felnőttek mintegy 30 százaléka szenved tőle. Nők és idősek körében gyakoribb.