• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Pajzsmirigy gyógyszert ne vegyen be grépfrút lével

Egészségmagazin Forrás: Endokrinközpont

A gyümölcslé hatástalaníthatja az allergia elleni szereket, a szívbetegség és magasvérnyomás esetén alkalmazott béta-blokkolókat is.

A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.

Mindkét gyümölcs kiváló A- és C-vitamin forrás, emellett rost- és flavonoid koncentrációja is magas. A kedvező tulajdonságokról senkinek sem kell lemondania, ám figyelni kell rá, hogy ne a gyógyszerekkel egy időben fogyasszuk a gyümölcsöket – figyelmeztet prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa.

Egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása ugyanis több tényezőtő függ, erre Balázs professzor egy közelmúltban történt eset kapcsán hívja fel a figyelmet. „Egy több éve jól beállított gyógyszerekkel kezelt, tünetmentes pajzsmirigy alulműködő betegemnél újra hízás, fáradékonyság, hajhullás, menzeszzavar jelentkezett. A háttérben álló okok kutatása során kiderült, hogy a hölgynél időközben allergia is kialakult, aminél a korábban bevált antihisztamin kezelés hatékonysága szintén csökkent, a szénanáthás tünetei ismét erősödtek. A beszélgetésünk során elmondta, hogy időközben orvosi tanács mellett kezdett reggelente grépfrútot és pomelot fogyasztani. Ezt követően egyértelművé vált, hogy a hatástalanná váló kezeléséket mindkét betegség esetében ez okozta."

A jelenség magyarázata, hogy ezek a gyümölcsök jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják a citokróm enzimek működését. Ez az enzim többek között a szervezetbe kerülő idegen anyagok lebontásában játszik szerepet. A lassabb lebomlás azonban nem jelent jót, mert ezzel egyidejűleg a citokróm nem tudja ellátni másik fontos funkcióját sem, ezért csökken a gyógyszerek felszívódása. Az említett esetnél tehát csökkent a pajzsmirigy és allergia gyógyszerek felszívódása, másrészt fokozódott azok lebontása.

Senkinek sem kell kiiktatnia az étrendből a két gyümölcsöt, azonban lényeges, hogy csak 1-2 órával a gyógyszer bevételét követően fogyassza, így nem okoznak problémát – hangsúlyozza Balázs professzor. Ez igaz a pajzsmirigy gyógyszerek és az allergia elleni antihisztamin készítmények mellett a szívbetegség és magasvérnyomás esetén alkalmazott béta-blokkolók szedésére is, a grépfrút és a pomelo fogyasztása ezeknek a készítmények a hatását is befolyásolhatja.

Legolvasottabb cikkeink