Az ételallergiás gyerekek 95 százalékánál 3 éves korra megszűnnek a panaszok.
Ha apró, vörös vagy fehéres, kissé kidudorodó göbök jelennek meg a baba arcán, a legtöbb édesanya valamilyen allergiára gondol. Mivel ezek a tünetek rendszerint az első hónapokban jelentkeznek, kiváltó okként a tápszer, vagy az anyatej merülhet fel, hiszen a csecsemő abban az életkorban még mást nem fogyaszt. Mikor gondoljunk allergiára és miről ismerhető fel az ártalmatlan tejkiütés?
A tejallergia tünetei
Mivel az édesanya által elfogyasztott tejfehérje az anyatejjel a csecsemő szervezetébe is kerülhetnek, ezért a tejallergia tünetei anyatejes babáknál épp úgy jelentkezhetnek, mint a tehéntej alapú tápszerrel táplált kicsiknél – magyarázza dr. Vass Noémi gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
A tejallergia is okozhat bőrtüneteket, -csalánkiütés, száraz ekcémás bőr - ám ezek rendszerint testszerte megjelennek, nem csak az arcon. Tejallergia esetén a bőrtünetek mellett a kicsinél gyomor- és bélpanaszok is jelentkezhetnek: gyakori hasfájás, puffadás, hasmenés, véres székletürítés is előfordulhat.
Mi okozza a tejkiütést?
A tejkiütés tünetei elsősorban az arcon jelentkeznek, de előfordulhat a nyakon, fejen is és inkább világosabb színűek, fehérek. A csecsemőnél a bőrtünetek mellett egyéb panaszok nincsenek, egészséges, jól fejlődik. A tejkiütést mindössze a még fejletlen bélrendszere idézi elő, amely nem tudja tökéletesen megemészteni az anyatejet.
Idővel ezek a tünetek minden külső beavatkozás nélkül megszűnnek. Elég, ha az arcát időnként langyos vízzel, óvatosan áttöröljük, fürdéskor bababarát termékeket használunk. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a kiütések gennyessé válnak, ilyenkor javasolt felkeresni az orvost, vagy védőnőt.
Nem csak a táplálék okozhat tüneteket
A csecsemők immunrendszere még fejletlen, bőrük érzékeny. Kiütéseket ezért nem csak az elfogyasztott anyatej, vagy tápszer okozhat, hanem sok egyéb más is. A kicsi bőrét irritálhatja a mosásnál használt mosószer, öblítő is, vagy az ágynemű, pelenka anyaga. Ha sokat van kézben, akkor előfordulhat, hogy a mi ruhánk, testápolónk, apa szúrós arcszőrzete, vagy az arcszesz, az általunk használt parfüm okozza a tüneteket.
Kivizsgálás és diéta
Ha bizonytalanok vagyunk a kiütések okát illetően, akkor allergia vizsgálat segíthet kizárni, hogy tejallergia áll-e a tünetek hátterében. Csecsemőknél ez vérvizsgálattal történik. Pozitív eredmény esetén diétával lehet megszüntetni a tüneteket. Anyatejjel táplált csecsemők esetében az édesanyának kell korlátoznia, átmenetileg megszűntetni a tejtermékek fogyasztását, a szoptatást nem kell felfüggeszteni! Tápszeres babáknál a tápszer cseréje jelent megoldást. Igazolt tejfehérje allergia esetében kizárólag nem tejfehérje alapú, vagy speciális tápszert adhatunk.
Jó hír, hogy az ételallergiás gyerekek 95 százalékánál 3 éves korra megszűnnek a panaszok, a gyermekek kinövik a betegséget. Addig azonban nagyon fontos, hogy a problémát okozó ételeket, összetevőket szigorúan mellőzzük, a szilárd ételek bevezetésekor és az azt követő időszakban is.