A vizuális információ feldolgozási folyamatainak felfedezéséért és a látásvisszaállító génterápia kidolgozásáért ismerték el.
Roska Botondnak ítélték az idei Louis-Jeantet orvosi díjat. Az 1986-os alapítású díjat évente 2-3 orvosnak osztják ki, Roska az első magyar, aki elnyerte. Az 1969-ben született kutatót a vizuális információ alapvető feldolgozási folyamatainak a felfedezéséért és a látásvisszaállító génterápia kidolgozásáért ismerték el - írja a qubit.hu.
Miután általános orvosi diplomát szerzett a Semmelweis Egyetemen, Roska Botond a Kaliforniai Egyetem Berkeley-i intézetében doktorált, majd a Harvard Egyetemen és a Harvard Orvosi Karán képezte magát tovább genetikából és virológiából. Később Bázelben alapított biotechnológiai kutatóintézetet. Tavaly a Columbia Egyetem nagy presztízsű Alden Spencer orvosi díját is neki ítélték.
Kutatócsoportjával olyan látásérzékelőket fejlesztett, amelyeket a sérült szemideghártya, a retina megfelelő pontjain elhelyezve képesek eljuttatni a vizuális információt a betegek központi idegrendszerébe.