Aktív felvilágosító munkával leküzdhető az epilepsziával kapcsolatos társadalmi előítélet.
![]() |
A gyermek-epilepsia centrumot vezető szakember egyértelműen állítja: a betegek hátrányos megkülönböztetése már kisgyermekkorban elkezdődik, amikor az epilepsziás gyerek jelenlétét egyáltalán nem veszik szívesen az óvodai, iskolai közösségekben. Gyakran előfordul például, hogy ezeket a gyerekeket nem viszik közös osztálykirándulásokra, de nyári táborokba sem.
Ez a helyzet felnőttkorban sem változik: számos visszajelzés, panasz érkezett már a gondozottaktól, hogy a munkahelyek sem szívesen alkalmaznak epilepsziás jelentkezőt. Teszik ezt úgy a munkaadók, hogy döntésük előtt nem informálódnak, nem kérik ki hozzáértő szakember véleményét. Pedig e tekintetben csakis az adott beteget jól ismerő, a gondozást végző szakorvos tud nyilatkozni a gyógyszerelésről, a pályaválasztásról, a munkaalkalmasságról, vagy a gépjárművezetői alkalmasságról. Nem véletlen, hogy a beteg, mielőtt egy-egy munkahelyre jelentkezik, általában kikéri orvosa tanácsát, s javaslatát figyelembe is veszi. Így ritkán fordul elő, hogy egy epilepsziás olyan munkakörre jelentkezne, amelyet nem tud ellátni.
A doktornő írásában hangsúlyozza: a betegség elfogadásához, illetve a környezettel elfogadtatásához türelmes együttműködés szükséges a beteg, a család és a kezelőorvos között, aki szükség esetén pszichológust, pszichiátert, neuropszichológust is bevon a gondozásba.
Ahhoz, hogy az epilepszia ne elrettentő betegségként éljen a társadalmi köztudatban, hogy megszűnjön a vele kapcsolatos előítélet és megkülönböztetés, szükség lenne a tágabb környezet és a közvélemény szélesebb körű tájékoztatására: aktív felvilágosító munkára.
Mindez azért is fontos, mert a betegstatisztika szerint az epilepsziák csaknem háromnegyede még a huszadik életév előtt kezdődik, tehát a személyiségfejlődést és a szocializációt a helytelen önértékelés és a stigmatizáló környezeti hatás rendkívül kórosan befolyásolja - hívta fel a figyelmet a szemléletváltás szükségességére Dr. Jerney Judit.
A betegségről, s kezelésének lehetőségéről részletesen itt olvasható