• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Terhesség és visszerek: mikor menjünk orvoshoz?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Az első trimeszterben a hormonális hatások, később pedig a növekvő testsúly következtében változik meg a vénás keringés, nő a trombózis-veszély .

A terhesség alatt több olyan változás is történik, amely elősegíti a visszerek kialakulását. Az első trimeszter idején főként a hormonális hatások, később pedig a vénakompressziót okozó, növekvő testsúly következtében változik meg a vénás keringés.

Hormonok és súlynövekedés
A várandósság időszakában a terhességi hormonok, az ösztradiol és a progeszteron hatására csökken a visszerek tónusa, a keringés lassul, a vénákban levő nyomás megnövekszik, így a véna kitágul.-magyarázza dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász, angiológus orvosa, a www.orvostkeresek.hu szakértője.


A második és főként a harmadik trimeszterben az egyre növekvő magzat a könnyen összenyomható kismedencei vénák leszorítása által tovább fokozhatja a vénás pangást, akadályozva a vénás vér visszaáramlását. Visszerek nemcsak az alsó végtagokon alakulhatnak ki. Különösen többszörös terhesség esetén megjelenhetnek gáttáji és a kismedencei vénatágulatok is, ezek azonban a legtöbb esetben a szülést követően visszafejlődnek. A láthatóan növekvő visszereken kívül egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint például a lábdagadás, a láb feszülése, fájdalom, nehézláb érzés, és súlyos esetekben felületes visszérgyulladás is kialakulhat.


Mozgás és helyes életmód
A visszerek megelőzésében fontos a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás. A terhesség alatt növekszik a testsúly, a túlzott súlytöbblet pedig fokozza a visszeresség megjelenését. A helyes étrend kialakításához kérhetjük dietetikus segítségét, így biztosak lehetünk abban, hogy nem vonunk meg magunktól semmilyen olyan fontos tápanyagot, amely nélkülözhetetlen a magzat egészséges fejlődéséhez.


A testmozgás több szempontból is kedvező. A séta, kismamatorna általában nem okoz problémát, de nagyobb erőfeszítéseket igénylő sportok esetén kérjük nőgyógyász tanácsát. A vénás torna otthonunkban is könnyen végezhető, emellett tehermentesíti a visszereket a lábak felpolcolása is. A hanyattfekvés, főleg a terhesség késői szakaszában azonban a vénák összenyomódása által fokozhatja is a panaszokat. A terhességi visszerességre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a visszerességre általában, vagyis a hosszas állás, melegvizes fürdők, lábak leszorításának kerülése javasolt.


Mikor forduljunk orvoshoz?
A visszerek kialakulása a nyári időszakban különösen jellemző. Ilyenkor a meleg hatására a már meglévő panaszok is fokozódhatnak. Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha a következő tüneteket észleljük:
-lábdagadás, bokadagadás
-lábszár fájdalom
-a visszeresség hirtelen rosszabbodása
-bőrjelenségek megjelenése, bepirosodás, nyomásérzékenység
-gáttáji visszerek kialakulása

A terhesség önmagában is megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét. Fontos, hogy terhességi visszeresség esetén a kismama minél hamarabb szakszerű tanácsokat kapjon a kezeléssel illetve a szövődmények megelőzésével kapcsolatban.


Szülés után a kifejezetten terhesség alatt kialakult visszerek nagyrészt visszafejlődnek. Ha azonban jelentős visszértágulat marad fenn, különösen, ha újabb terhességet tervezünk, érdemes a visszeret eltávolíttatni, így a következő terhesség során nagymértékben csökkenthető a szövődmények kialakulásának esélye.