• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Testgyakorlatok számítógéppel?

Egészségmagazin Forrás: MDOSZ

A fizikai aktivitás és a helyes táplálkozás nem csak a fiatalok kiváltsága.

Már csak azért sem, mert a rendszeres testmozgás és a gondosan összeállított étrend hosszabb és egészségesebb életévekkel ajándékozhat meg bennünket. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) Weborvoshoz eljuttatott tájékoztatója a mozgás élettani fontosságáról, az életkorral csökkenő zsírbevitel jelentőségéről, és a számítógépeknek az egyéni edzésprogram kialakításában nyújtott segítségéről szól.

A mozgás segít megelőzni a metabolikus szindróma és előfutára, az elhízás kialakulását

A metabolikus szindróma egyre elterjedtebb a fejlett országokban. Ez a különös elnevezés négy kockázati tényezőt foglal magában, amelyek gyakran együtt járnak: az elhízást, a cukorbetegséget, a magas vérzsírszintet és a magas vérnyomást. Az elhízást sokan nem tekintik betegségnek, csak esztétikai problémának, de nincs igazuk. A plusz teher viselése olyan többletmunkát okoz a szervezetnek, aminek előbb-utóbb következményei lesznek. Az elhízás ellen a leghatékonyabb fegyver a megfelelő diéta mellett végzett testmozgás.

Talán nem gondolnák, hogy Iránban is társadalmi probléma az elhízás. Egy 2003-2004-ben végzett reprezentatív felmérésükből kitűnik, hogy a 6-18 év közötti iskolások 14,1 százaléka szenved metabolikus szindrómában. A felmérés tárgya az volt, van-e kapcsolat a fizikai aktivitás és a nem, illetve a betegség kialakulása között. Fizikai aktivitásukat nézve három csoportba sorolták a nebulókat, emellett mérték a koleszterin- és triglicerid-szintjüket, a derékkörfogatukat és a lányok vérnyomását is. Az eredményekből kiderült, hogy a lányok kevesebbet mozogtak, mint a fiúk. A fizikai aktivitás mértéke összefüggésben állt fiúk esetében a HDL (jó) koleszterinszinttel, a derékkörfogattal és a trigliceridszinttel, míg a lányok esetében a trigliceridszint és a derékkörfogat mellett a vérnyomással is.

Ez a kutatás a hazai táplálkozástudományi szakemberek számára is tanulságokkal szolgálhat. Az egyik, hogy a gyerekek legalább annyira veszélyeztetettek, mint a felnőttek. Ezért fontos lenne gondot fordítani a szűrésükre és a célzott tájékoztatásukra, hiszen esetükben a hibás életmódszokások könnyebben javíthatók, még nem rögzültek annyira, mint a felnőtteknél. A másik pedig, hogy nagyon fontos lenne a testmozgás népszerűsítése az iskolákban – mégpedig nem a kötelező óraszámok növelésével, hanem iskolai kereteken kívüli sportok, elfoglaltságok támogatásával.

Az életkorral csökkenő zsírlebontási képesség a testsúly növekedéséhez vezethet

Ahogy az ember életkora növekszik, gyakran a testsúlya is követi ezt. Ennek oka lehet az egészségtelen életmód, a csökkenő testmozgás és a helytelen táplálkozás. Hozzájárul az is, hogy a zsírok lebontásának képessége a korral együtt romlik – állapították meg dél-koreai tudósok. Ennek eredményeképpen növekszik szervezetünkben – és különösen a máj- és izomszövetekben – a triglicerid szintje.

Tudomásul kell vennünk, hogy a szervezetnek egyre kevesebb energiára van szüksége, és ezt be kell építenünk az időskorúak táplálkozásába is. Persze nem szükséges minden születésnap után 100-200 kalóriával csökkenteni az „évi ajánlott" kalóriamennyiséget, de a hetenkénti testsúlymérés eredményét mindenképpen szem előtt kell tartani a következő heti étrend megtervezése során. Oda kell figyelni, hogy a zsírbevitel az egész napi energiamennyiség 30 százalékánál alacsonyabb legyen, illetve a rostbevitelt növelhetjük napi 27-40 g-ra.

A zsírbevitel csökkentését a bő zsírban sültek (rántott hús, vagdaltpogácsa, sült burgonya, fánkok és társaik) mérsékelt fogyasztásával, illetve a zsíros alapanyagok (zsíros húsok, szalámifélék, zsiradékok: vaj, margarin, zsír, olaj) kerülésével tudjuk a legkönnyebben megvalósítani.

A dietetikus által összeállított étrend figyelembe veszi a helyi és egyéni sajátosságokat, a szükséges tápanyagmennyiséget, amihez könnyen hozzá lehet szokni, és a megfelelő táplálkozási magatartás elsajátításával elkerülhető az elhízás és szövődményeinek kialakulása.

Minél hamarabb kezdünk el odafigyelni az étkezésünkre, annál több egészséges évre számíthatunk.

A mértékkel végzett testmozgás jótékony hatással van a zsírsavak anyagcseréjére

A magas vérzsírszinttel rendelkezők számára jó hír, hogy testmozgással (megfelelő étrend mellett) csökkenthető annak értéke. Bár a mozgást gyakran javasolják az orvosok, a betegek csak elvétve fogadják meg a tanácsot. Pedig a gyógyszerszedés önmagában, de még diétával együtt is, gyakran kevésnek bizonyul.

Kaliforniai kutatók egészséges férfiak testmozgásának és zsírsavszintjének kapcsolatát vizsgálták. Azt az eredményt kapták, hogy a közepes intenzitással végzett testgyakorlás a dolgozó izmokban jelentősen növelte a zsírsavak lebontását (ezáltal csökkentette szintjüket), és nem csak a működő izmokban, hanem a test egészére nézve is. Azonban az intenzitás növelésével a zsírsavak lebontása csökkent.

Természetesen a rossz szokásaihoz mindenki ragaszkodik, és ebbe beletartozik a mozgástól való ódzkodás is. Viszont már heti 2-4 óra testmozgással megelőzhető lenne a magas vérzsírszint és a szövődményeként jelentkező érelmeszesedés, a magas vérnyomás és egyéb szív- és érrendszeri megbetegedések.

Testmozgással javíthatunk a testünk menstruáció előtti kellemetlen jelein

Korábbi kutatások igazolták, hogy a menzeszt megelőző panaszok és a testgyakorlás között kapcsolat áll fenn.

A menstruáció előtti kellemetlen tünetekért (görcsök, fájdalom, vízvisszatartás, lehangoltság, különböző bőrtünetek) elsősorban a női szervezet által (a sárgatestben) meghatározott ciklusban termelődő hormonszintek felelősek, különösen a progeszteron és az ösztradiol. Amerikai egészségügyi intézmények kutatói (Bethesda, MD, USA) vizsgálták a lehetséges összefüggéseket a fizikai aktivitás és a menstruációs panaszok tekintetében. Az eredmények azt mutatták, hogy a kísérletben résztvevők vizeletéből mért hormonszintek jelentősen eltértek a mérsékelt fizikai aktivitású és a passzív nők körében. Az előbbi csoport ezen túlmenően kisebb mértékű fájdalomról és vízvisszatartásról számolt be, mint a második csoport.

A jelen kutatás, valamint korábbi vizsgálatok eredményeit is figyelembe véve mindenképpen érdemes hazai programok keretében népszerűsíteni a testmozgást a nők körében, hiszen általa nem csak a hőn áhított jó alak és feszes bőr érhető el, de a havi kellemetlenségek és számos betegség is megelőzhető.

Számítógépek az edzésben is?

Eddig is számos eszközzel próbálták segíteni a testgyakorlást végző embereket, mint például a pulzusmérő, a különböző számításokat végző karórák, illetve edzőgépek, és lehet, hogy a közeljövőben laptopot fogunk az edzésre vinni?

A Maastrichti Egyetem kutatói egy három hónapos vizsgálat során bebizonyították, hogy a fizikai aktivitásban motivált résztvevőik a számítógépes visszacsatolás hatására tökéletesítették edzésprogramjukat, és ez jelentős javulást eredményezett az edzési szokásaikban a kontrollcsoportéhoz képest.

Egyelőre nálunk még nem állnak rendelkezésre ilyen eszközök, de addig sem árt, ha a testgyakorlásunkhoz szakember (személyi edző) segítségét vesszük igénybe. Mindenképpen érdemes legalább az első alkalmakkal edzésprogramot kérni hozzáértő trénertől, ekkor minden mozdulatsort megfigyelhetünk és begyakorolhatunk. Könnyebb helyzetben vannak azok, akik társas fitneszedzésen vesznek részt, mert sokat tanulhatnak a foglalkozást vezető edzőtől, aki kijavítja egy-egy mozdulatukat, hogy a kívánt eredményt érjék el.

A helyesen végzett, testre szabott fizikai aktivitás mindig meghozza az elvárt eredményt, és idővel nem csak megszokjuk, de megszeretjük, sőt elmaradása esetén hiányoljuk is az edzést.