Az amelonatikus melanoma kockázatát is a gyakori bőrégés, a napon töltött órák száma növeli elsősorban.
Ha az önvizsgálat során csak az anyajegyeinkre koncentrálunk, könnyen átsiklik a szemünk az egyéb bőrkinövéseken, melyek ugyan anyajegyekhez nem hasonlóak, ám épp olyan kockázatot jelentenek. Az amelonatikus melanoma nem tartalmaz barna festékanyagot, így nehezebb diagnosztizálni. Tüneteiről és kezeléséről dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza nyilatkozott.
Mi az amelonatikus melanoma?
A melanomával szemben az amelonatikus melanoma nem tartalmaz melanint, azt a festékanyagot, amely az anyajegyek jellegzetes barnás árnyalatú színét is adja. Az amelonatikus melanoma ezért halvány rózsaszín-vöröses árnyalatú bőrkinövésként jelentkezik a bőrfelszínen. Alakja és színe miatt egy apró sérülésre, vagy gyógyulófélben lévő pattanásra emlékeztethet. Egy 2012-es tanulmány szerint a melanomás esetek 3,9, egy 2014-es felmérés szerint pedig 8 százalékában fordult elő.
Nagyobb kockázatot jelent, mint a melanoma?
A melanoma viszonylag jól felismerhető tünetekkel jelentkezik, a laikus szem számára is feltűnő az anyajegy színének, méretének, alakjának, vagy formájának megváltozása. Az amelonikus melanoma esetében azonban a tünetek nem ennyire jellegzetesek, így a gyógyulás esélyei hiába egyeznek meg a melanomáéval, rendszerint későn kerül felismerésre, emiatt a halálozási arány is valamivel magasabb. Egy 2014-es vizsgálat szerint a diagnózist követő 5 évben a túlélők aránya amelonatikus melanoma esetén 88, melanoma esetében 95 százalék.
Megelőzés: fényvédelem és anyajegyszűrés
A melanomához hasonlóan az amelonatikus melanoma kockázatát is a gyakori bőrégés, a napon töltött órák száma növeli elsősorban, de a kockázat a kor előrehaladtával is egyre nő. A megelőzés érdekében szabadtéri programok során mindig használjunk magas faktorszámú fényvédő krémet, illetve érdemes a ruházatunkkal is védeni a bőrünket a napsugaraktól, különösen, ha a déli órákban vagy hosszabb ideig kell a napon tartózkodnunk.
Mivel az amelonatikus melanoma esetén hiányoznak a melanomára jellemző tipikus tünetek, ezért nagyon fontos a rendszeres időközönként elvégzett orvosi ellenőrzés. A teljes testtérképes anyajegyszűrés során az elváltozások korai stádiumban felismerhetők és kezelhetők. A vizsgálaton bőrtípustól függetlenül mindenkinek ajánlott legalább évente egyszer részt vennie.