• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Titokzatos betegség a hasi panaszok mögött

Egészségmagazin Forrás: Oxygen Medical - Weborvos

Maga az IBS nem vezet komoly szervi elváltozáshoz, mégis megkeserítheti az életet.

Minden ötödik ember szenved az irritábilis bél szindrómában (IBS), ám csak jóval kevesebben jutnak el orvoshoz. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a szakszerű segítség jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az okok összetettek
Az IBS-sel küzdőknél egy olyan rendellenességről beszélünk, amely miatt a bélcsatorna nem látja el megfelelően a feladatát, de emögött nincs semmilyen szervi eltérés. A jellemző tünetek közé éppúgy tartozhat a görcsös hasi fájdalom és a puffadás, mint a székletürítési nehézség. Ez utóbbi azonban a két végletbe is torkollhat: a hasmenés és a székrekedés akár felváltva jelentkezhet. Mivel ilyen körülmények közt szinte természetes, hogy nem szívódnak fel rendesen a tápanyagok (különösen, ha gyakran jelentkezik az akár robbanásszerű hasmenés), az érintettek jelentősen lefogyhatnak és az immunrendszerük is legyengül.

A betegség leginkább a 35 év alatti nőknél jelenik meg, és igen gyakori kísérőjelensége más, a stressz által okozott problémáknak. Az érintettek közül sokan tudják egy konkrét életeseményhez kötni az IBS megjelenését, de a lelki megrázkódtatás akár évekkel később is okozhat ilyen tünetet. Még az orvostudomány sem tudja egyelőre megnevezni az egyértelmű okokat, valószínű, hogy egyszerre több indok alakítja ki a betegséget.

Ide tartozik:
- nehézség a stressz feldolgozásában, szorongás,
- mozgásszegény életmód,
- egészségtelen étkezés,
- élelmiszerrel szembeni túlérzékenység,
- görcshajlam.

Öngerjesztő folyamat
Tulajdonképpen már a fontosabb vizsgák előtt jelentkező hasmenés is egyfajta IBS, amely azonban gyorsan múlik, házi szerekkel kezelhető és az oka pontosan ismert. Később, ha a jelenség gyakoribbá válik, már nincs feltétlenül kapcsolat a stresszes helyzet és a görcsök között. Ebben a szakaszban általában vagy gyakori hascsikarást és székelési ingert érez a beteg vagy éppen krónikus székrekedése lesz. Ez utóbbi később további félelmeket is kiválthat: „Mi lesz, ha aranyerem vagy bélcsavarodásom lesz az erőlködéstől…?"
Ebben a fázisban sokan tapasztalhatnak gondokat a szexuális élet területén is, vagyis gyakorlatilag szinte az életük minden területére kihat az IBS. Egészen súlyos esetekben a görcsök bármikor, bárhol felléphetnek és komoly személyiségváltozást, akár depressziót is okozhatnak.

A gasztroenterológus segíthet
Maga az IBS nem vezet komoly szervi elváltozáshoz, mégis megkeserítheti az életet. Ez az egyik ok, ami miatt érdemes felkeresni a gasztroenterológust.
- Az elsődleges célunk, hogy kizárjuk az egyéb betegségeket. Ennek érdekében először is alapos kikérdezésre van szükség az étkezési és székletürítési szokásokról, az életmódról és a lelkiállapotról is. A szervi elváltozások kizárására sor kerülhet a vérvizsgálatra, esetleg ételallergia- tesztek készítésére. – mondja dr. Mármarosi István. - Ki kell zárni a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori jelenlétét, és a székletből is ki kell mutatni az esetleges kórokozókat, sőt azt is, nem ürül-e vér a széklettel.

Alkalmazhatunk hasi ultrahangot, gyomorröntgent, szükség esetén gyomortükrözést is. A vastagbelet és a végbelet kizárólag endoszkópos vizsgálattal lehet feltérképezni. Erre azért lehet szükség, hogy biztosan kizárhassuk a diverticulosist (a vastagbél-nyálkahártya kitüremkedését), a fekélyt, a daganatokat vagy a Crohn-betegséget.

A gasztroenterológus felírhat bélműködés-serkentő, puffadásgátló és görcsoldó szereket, amelyek enyhítik a panaszokat, de ha a betegség hátterében depressziót vagy stressz-feldolgozási nehézséget gyanít, ideggyógyászhoz is küldheti a beteget.