• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több lehet az arzén az ételben, mint a csapvízben

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Forralással nőhet az arzén koncentrációja, főzésnél sem elhanyagolható a víz minősége.

Nem elég, ha a határérték feletti arzéntartalmú csapvíz helyett tisztított vizet vagy ásványvizet iszunk. Főzni sem volna szabad vele, mert forralással csak nőhet az arzén koncentrációja. Így például egy tányér húslevesben több lehet az arzén, mint ugyanannyi csapvízben - hangzott el ma a Szegedi Tudományegyetemen megrendezett, családok egészségével foglalkozó konferencián. Dr. Szabó László, a Heim Pál Gyermekkórház belgyógyászatának osztályvezető főorvosa szerint erre különösen a várandósok és a 6 év alatti gyermekek esetében kell fokozottan odafigyelni.

Magyarország több száz településén határérték feletti a vezetékes csapvíz arzéntartalma. Az ivóvízminőség-javító beruházások megvalósulásáig az önkormányzatok mindenütt igyekeznek átmeneti megoldást találni arra, hogy a lakosság egészséges ivóvízhez jusson. Akik igénybe veszik a központi vízosztási szolgáltatásokat, azok máris sokat tettek egészségükért.

Főzéshez is arzénmentesített víz kell!

Az ArzénStop program tavalyi felméréséből kiderült, hogy az érintett településeken élők 37 százaléka forralást követően szívesen ad a csapvízből a gyerekeknek. Pedig az arzén forralással sem távolítható el az ivóvízből, így a főtt ételekben is benne marad. „Forraláskor a vízmolekulák egy része elpárolog, az arzén pedig ott marad a fazékban. Így fordulhat elő, hogy egy tányér finom húslevesben nagyobb az arzén koncentrációja, mint a csapvízben" – magyarázta el Dr. Szabó László gyermekgyógyász.

Várandósoknak és gyermekeknek szűrjék!

A várandósok és a hat év alatti gyermekek esetében erre fokozottan oda kellene figyelni. Az ÁNTSZ tájékoztatója szerint a gyermekek szervezete – különösen a fejlődő központi idegrendszer – érzékenyebb az arzén hatására. Emellett a gyermekek testtömegükhöz képest több vizet (és így több arzént is) fogyasztanak, mint a felnőttek. Az arzén átjut a méhlepényen és befolyásolhatja a magzat egészséges fejlődését, továbbá megnöveli a spontán vetélés kockázatát.

Szűrhetjük otthon is – kancsó is van

A háztartások maguk is szűrhetnék a főzéshez használt arzénes csapvizet. Az ArzénStop program felméréséből ugyanakkor az derült ki, hogy az érintett településeken élők 86 százaléka semmiféle víztisztító berendezést nem használ. Közel egyharmaduk pedig tévesen azt gondolja, hogy csak nagyon drága berendezéssel lehetne házilag arzénmentesíteni. Pedig létezik kifejezetten arzén eltávolítására kifejlesztett arzénszűrő kancsó. Figyelni kell azonban, hogy mit veszünk, mert a hagyományos asztali szűrőkancsók nem képesek eltávolítani az arzént – hívta fel a figyelmet a szakember.