• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tömeges hiányzás várható a tanév kezdetén

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A gyermekek egyötöde szenved allergiától, a legtöbben a parlagfűre érzékenyek.

Egy-egy iskolai osztály akár ötödét is érintheti az allergia, amely tüneteinek tetőzése a tanév kezdetén várható. A Svábhegyi Gyógyintézet szakértője szerint nem törvényszerű a tömeges hiányzás, a betegség ugyanis jól karban tartható, sőt, megelőzhető.

A gyermekek csaknem 20 százaléka szenved valamilyen allergiától, az ezzel összefüggő asztma gyakorisága akár 10 százalékos lehet a körükben, míg a (csalánkiütés, ekcéma) 10-20 százalékukat, a táplálékallergiák 2-4 százalékukat érinti. A legtöbben a parlagfűre érzékenyek, így nagy esély van arra, hogy a legsúlyosabb tünetek a tanév elején jelentkeznek, mivel a gyomnövény a napokban ontja a pollent.

Az allergiás tünetek súlyosbodásával egyenes arányban nő az iskolai hiányzások száma – mutat rá Kovács Tibor, a Svábhegyi Gyógyintézet gyermekorvosa. Allergén bármi lehet, amivel szemben a szervezet túlérzékennyé válik. A leggyakrabban pollenek, állati szőrök, atka és ételfehérjék válthatnak ki allergiás reakciókat.

Ismert tény, hogy a szőke, fehérbőrű, kékszemű gyermekek fokozottan veszélyeztetettek az allergia kialakulásának tekintetében. A betegség kockázata nagyobb lehet azoknál a gyerekeknél is, akik egyéves korukig kapott táplálékában sok volt a tehéntej. Városi környezetben, túlzottan csíramentes helyen, illetve a nagyobb légszennyezettség mellett könnyebben kialakul az allergia, mint például farmokon felnőtt gyermekek esetében.

A megelőzés eszközei

Kovács Tibor a megelőzés lehetőségeire is felhívja a figyelmet. Ennek legfontosabb elemei, hogy a gyermek egyéves kora alatt lehetőleg ne kapjon tehéntej- és tojásfehérje-tartalmú ételeket, halat, olajos magvakat valamint mézet, 2 éves korig kerülendők az apró magvas gyümölcsök. A kicsik ne tartózkodjanak penészes lakásban, de allergénforrás lehet a padlószőnyeg, a tollpárna, sőt, a sok virágföld is. Háziállatokat sem szerencsés a lakásban tartani az állati szőr allergia kockázata miatt.

A Svábhegyi Gyógyintézet orvosa elmondta azt is, hogy az iskolásoknak a szülők általában azért nem szívesen adnak allergia elleni készítményt, mert azok korábban fáradékonnyá, álmossá tették a gyereket. Manapság már olyan korszerű, úgynevezett harmadik generációs antihisztaminok állnak rendelkezésre, amelyek nem álmosítanak. Az antihisztaminok ismert mellékhatása a fáradtság, a szájszárazság, a fokozott étvágy, a fej- és gyomorfájás lehet, sőt, depressziót is megfigyeltek a gyógyszerek szedésével összefüggésben. Éppen ezért Kovács Tibor azt javasolja, hogy az allergiás tünetek első jelentkezése esetén előbb azokat természetes, egyszerű praktikákkal próbálják csökkenteni (pl. légtisztítás a lakásban, többszöri, rövid ideig tartó szellőztetés, gyakori hajmosás, arc-, orr- és szemmosás, padlószőnyeg kerülése stb.) és csak akkor adjanak orvosságot a gyereknek, ha ezek a próbálkozások hatástalanok maradnak.

Speciális immunterápia

Napjainkban speciális immunterápiával is védekezni lehet az allergia támadása ellen. A módszer lényege az, hogy minimum három éven keresztül, fokozatosan emelkedő adagokban allergéneket visznek be - injekció, csepp, vagy por formában - a szervezetbe. A kezeléstől így védő antitestek fejlődnek ki, melyek meggátolják, hogy a bekerülő antigén allergiás reakciót hozzon létre. Amennyiben gondos mérlegelés után választják ki a kezelésre alkalmas beteget, akkor az immunterápia az esetek 80 százalékában eredményes lehet, különösen allergiás náthában.
Utóbbi kórkép kezelésében eredményes lehet az orrjáratokban alkalmazott, erre a célra kifejlesztett fényterápia is.

Ha az említett megelőző és tünetcsökkentő módszerek nem válnak be, az iskolai hiányzás bizony elkerülhetetlenné válhat – tette hozzá a gyermekorvos. A gátolt orrlégzés miatti éjszakai alvászavar és a következményes nagyfokú fáradtság, az asztmás nehézlégzés, illetve nagyfokú csalánkiütés (ami miatt a gyermek folyamatosan vakaródzik, figyelme terelődik) néhány napos otthonmaradást követelhet.

Élménytábor asztmás gyerekeknek

A Svábhegyi Gyógyintézet eredményes Európai Uniós pályázat révén idén is nagy sikerrel rendezte meg 5 napos, ingyenes élménytáborát asztmás gyerekek számára. A táborozók – a szakemberek segítségével – színes, izgalmas programok közepette megtanulták, hogy milyen kisebb-nagyobb praktikák bevetésével tudják állapotukat javítani. Az ott tanultak jóvoltából a tábor résztvevői megtapasztalták, hogy az állatkerti látogatást, a kirándulást, a számháborút, úszást vagy a teniszezést ugyanúgy élvezhetik, mint egészséges társaik.

A nagy sikerre és a mind több allergiás eredetű asztmás gyerekre való tekintettel a Svábhegyi Gyógyintézetnél nemcsak újabb táborokat, hanem óvodai, iskolai pedagógus-továbbképzést is tartanak, melynek keretében szakorvosok tanítják meg az oktatókat, mi a teendő, ha asztmás gyerek kerül a csoportba. A pedagógusokat felkészítik a rendkívüli helyzetekre is, ám leginkább arra, hogy az asztmás gyerekekre nem betegként kell tekinteni, hanem speciális odafigyelést igényelnek, de szinte minden programban ugyanúgy részt vehetnek, mint egészséges társaik.