Több mint háromezer érdeklődő fordult meg a Margitszigeten harmadik alkalommal rendezett tüdőrák elleni napon.
Kéz a kézben a tüdőnk egészségéért! „Mert a rák legyőzhető"címmel a Margitszigeti nagyréten tartotta tegnap III. Egészségnap és Demonstratív Futógála a tüdőnk egészségéért rendezvényét a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekciója. A rendezvény látogatottsága az elfogyasztott egészség szűrőlapok alapján bőven meghaladta a háromezer főt.
A rendezvény céljai között szerepelt figyelmet ráirányítása a tüdőrákra, a tüdőrák korai felismerésének lehetőségeire, illetve a gyógyítás új, legkorszerűbb eszközére, a biológiai terápiára.
Az egészségnapon a tüdőgyógyász szakma legnevesebb képviselői vettek részt, 6 különböző témában adva felvilágosítást. A futóversenyen 178 résztvevő indult, ott volt többek között Németh Lajos és Monspart Sarolta is. A legfiatalabb futó 8 éves, a legidősebb senior induló pedig 74 éves volt.
Hazánkban különösen nagy népegészségügyi problémát jelentenek a daganatos betegségek, s közülük is kiemelkedik a tüdőrák. Sajnálatos tény, de Magyarország a tüdőrákos halálozás vonatkozásában az első a világon. Évente mintegy kilencezren halnak meg ebben a betegségben, legtöbben a daganatos betegségek közül.
Különösen tragikussá teszi ezt a tényt az, hogy a tüdőrák egyik leggyakoribb kiváltó oka ismert, ez a dohányzás. Minden tíz betegből kilenc a dohányzása miatt lett beteg.
A tüdőrák esetében a daganat gyökeres sebészi eltávolítása jelenti a gyógyulás valódi esélyét, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a már kialakult betegséget a lehető legkorábban fedezzék fel. Erre nálunk esélyt jelent, ha a legnagyobb tüdőrák kockázatú csoport, a 40 évesnél idősebb dohányosok évente elmennek tüdőszűrésre.
Azok számára is van esély az életre, akiket a betegség kiterjedtebb volta, vagy egyéb ok miatt már nem lehetett megoperálni. Esélyt kaphatnak a túlélésre a sugárterápiában, korszerű kemoterápiában részesülők is. Szükség esetén megfelelő készítmények enyhítik az esetleges kellemetlen mellékhatásokat. A beteg biztonságban, jó közérzettel éli mindennapi életét.
A gyógyszeres kezelések új, napjainkban már elérhető fajtája a célzott biológiai terápia. Ez a daganatsejtek növekedéséhez szükséges biológiai folyamatok gátlása útján ható kezelés, amely a daganatsejtek túlélésében, szaporodásában és metasztázis (áttét) képzésében igazoltan fontos szerepet játszó, sejten belüli jelátviteli folyamatokat befolyásolja.
A célzott biológiai terápia ma a kiterjedt stádiumú, előrehaladott tüdőrákok egy részének kezelését teszi lehetővé. Az eddigi jó eredmények azzal kecsegtetnek, hogy az előrehaladott stádiumú tüdőrákok esetében is a betegek egy részénél elérhetővé válik a daganat felismerését követően az eddiginél hosszabb, jó életminőséget biztosító élet.
Ezeknek a gyógyszereknek mellékhatásai általában enyhék, jól kezelhetőek és eltérnek a kemoterápiák által kiváltottaktól.
A betegeknek és hozzátartozóiknak ismerniük kell a lehetséges legkorszerűbb kezelési módokat, s ahhoz hozzá is kell, hogy jussanak. Fontos azonban, hogy az egész lakosság tudatában legyen annak, hogy általában, de a tüdőrák esetében különösen igaz az, hogy a betegségek megelőzése nem az egészségügyön múlik, hanem jelentős részben a lakosság egészséges életmódján. Speciális szakrendeléseken, a tüdőgondozókban megfelelő gyógyszeres-, vagy gyógyszer mentes leszokás támogatási módszerek állnak a dohányosok rendelkezésére.
Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ha már kialakult a betegség, akkor minél korábban fedezzék azt fel. Erre nálunk esélyt jelent, ha a legnagyobb tüdőrák kockázatú csoport, a 40 évesnél idősebb dohányosok évente elmennek tüdőszűrésre.