• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Újabb kórházakból figyelik a Magzat hangját

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A kistarcsai Flór Ferenc kórház és a Tolna Megyei Balassa János kórház csatlakozott a „Magzat hangja" programhoz.

Magyarországon 2007-2012 közötti időszakban 2533 életképes magzatot veszítettünk el a születést megelőzően méhen belül. A „Magzat hangja" program célja a méhen belüli magzati halálozás csökkentése. A várandós kismamák a program keretében otthonukban tudnak CTG mérést végezni a telemedicinális eszköz segítségével.

A magyar fejlesztésű otthoni CTG monitor egy olyan készülék, amely a korszerű IT és telekom lehetőségeket kihasználva, lehetővé teszi, hogy a magzat állapotát a világ bármely pontjáról, bármikor otthon ellenőrizzük. A fokozatosan romló állapotú magzatok egészsége és élete így megmenthető azzal, hogy a szülés időpontját a magzati károsodás bekövetkezését megelőző időpontra tűzzük. A készülék jelenleg az egyetlen a világon, amelyik mindenfajta biológiai kockázattól mentesen, ultrahang hatás nélkül képes a magzat életműködését követni. A készüléket a saját otthonában használhatja a várandós naponta egy, de akár több alkalommal is, a terhesség 32. hetét követően. Egy mérés 20 percig tart. Ezután a készülék automatikusan kapcsolódik a szerver számítógépre és átküldi a magzati pulzus, a magzatmozgás és a méh spontán fájástevékenységéről gyűjtött adatokat.

A szerverszámítógép a beérkező adatokból egy, az orvos számára hasznos „cardiotcograph non-stress teszt" görbét állít elő, ami az azonosító adatai alatt jelenik meg kizárólag az Orvosközpont által hozzáférhető portálon. Az orvos- technológiai központ orvosai a szolgáltatási jelszóval és belépési kóddal tudják megtekinteni a programban részt vevő várandós kismamák aktuális regisztrált görbéit. Amikor az orvos kiértékeli, minősíti a mérést megjelenítő görbét, egy automatikusan generált választ kap a várandós az általa használt készülék kijelzőjére. Az üzenet arról szól, hogy mi a kiértékelés eredménye, illetve hogy van-e valamilyen teendő. Sürgősségi esetben a kismamát telefonon értesítik, hogy keresse fel az orvosát.

A kistarcsai Flór Ferenc kórház és a Tolna Megyei Balassa János kórház a „Magzat hangja" programhoz való csatlakozással szeretné az ellátási régiójában élő várandós anyukák részére a szolgáltatás könyebb elérhetőségét biztosítani és ezáltal a baba-mama barát intézményi szerepvállalást erősíteni - tudatták közleményükben.

További információk az intézmények szülészeti osztályain illetve a program honlapján találhatóak.