• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Van, akinek el tudták venni a kedvét a cigitől

Egészségmagazin Forrás: eski.hu

Az elektromos cigarettákat sokan a leszokás érdekében használják, de hatása nincs bizonyítva.

A 2015-ös Dohányzási attitűdökkel kapcsolatos Eurobarométer felmérés szerint a dohányzás továbbra is a legnagyobb elkerülhető egészségügyi kockázatot jelenti az Európai Unió lakossága számára: évente mintegy 700 ezer halálozásért felelős. A dohányosok mintegy fele esetében tapasztalható korai halálozás, ami átlagosan 14 elveszített életévet jelent. A dohányzás több megbetegedés, így például a kardiovaszkuláris és légzőszervi betegségek egyik fő rizikófaktorának tekinthető – olvasható az eski.hu portálon.

A 2015-ös Eurobarométer felmérés eredményei arra mutattak rá, hogy a dohányzás csökkenő tendenciát mutat az Európai Unió országaiban: a dohányosok aránya 2 százalékponttal (28 százalékról 26 százalékra) csökkent a 2012-es felméréshez viszonyítva. A dohányzók arányának legnagyobb, négy százalékpontos visszaesése a 15-24 év közötti korosztály esetében volt tapasztalható (29 százalékról 25 százalékra). A dohányzás területén továbbra is jelentős különbségek vannak az egyes tagországok között. A dohányzók aránya Svédországban és Finnországban a legalacsonyabb (11, ill. 19 százalék), Görögországban és Bulgáriában pedig a legmagasabb (38, ill. 35 százalék). A leszokási kísérleteket tekintve a dohányosok 59 százaléka már próbálkozott a leszokással, 19 százalékuk az elmúlt 12 hónapban tett kísérletet a dohányzás abbahagyására. Az elektromos cigarettákat az európaiak 12 százaléka próbálta (vö.: 2012-ben 7 százalék). Az elektromos cigarettát fogyasztók mintegy kétharmada nyilatkozta, hogy azt a dohányzás csökkentése vagy abbahagyása céljából próbálta ki. Ugyanakkor az elektromos cigaretta a dohányzásról való leszokásban nem bizonyult hatékony eszköznek, mivel használata révén a korábbi dohányosok csupán 14 százalékának sikerült abbahagynia a dohányzást. Az európai polgárok átlagosan 17,6 éves korukban kezdenek rendszeresen (azaz legalább hetente egyszer) dohányozni, ami nagyjából egyezik a korábbi felmérések adataival.

Magyarországon a válaszadók 30 százaléka dohányzik, ami az EU-n belül a hatodik legmagasabb arány, a 2012-es felméréshez képest viszont két százalékpontos csökkenést jelent. A férfiak körében 38 százalék, a nők körében 23 százalék a dohányosok aránya (vö: EU-átlag férfiak 31 százalék, nők 22 százalék). A 15-24 év közötti korosztály negyede (EU-átlag ugyanennyi), a 25-39 évesek 41 százaléka (EU-átlag: 33 százalék), a 40-54 év közötti korosztály 39 százaléka (EU-átlag: 34 százalék), az 55 év fölöttiek 19 százaléka (EU-átlag 17 százalék) dohányzik. A megkérdezettek 11 százaléka nyilatkozta, hogy korábban dohányzott, de már leszokott, és 59 százalék állította, hogy sohasem dohányzott (ez 2012-höz viszonyítva hat százalékpontos növekedést jelent). A naponta átlagosan elszívott cigaretták mennyisége 16,1 szál, ami az uniós átlag fölötti. A jelenlegi és ex-dohányosok 59 százaléka nyilatkozta, hogy 15-18 éves kora között kezdett rendszeresen dohányozni, 16 százalékuk 15 éves kora előtt, 19 százalékuk 19-25 éves kora között, 6 százalékuk 25 éves kora után. A magyar dohányosok 55 százaléka állította, hogy már próbálkozott leszokással, ebből 17 százalék az utóbbi egy évben.
Hazánkban mindössze a válaszadók 7 százaléka állította, hogy korábban már kipróbálta vagy használta az elektromos cigarettát, de jelenleg már nem használja. Ugyanakkor Magyarországon volt a legkevesebb (33 százalék) azon válaszadók aránya, akik az elektromos cigarettát ártalmasnak gondolják, az Egyesült Királyságban, Olaszországban és Ausztriában pedig 40 százalék körüli ez az arány.

Részletes kutatási eredmények itt olvashatóak.