• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Amerikai orvosok a világon első alkalommal hajtottak végre hatszoros keresztezett veseátültetést.

A végstádiumú veseelégtelenség – ami a vesebetegségek legsúlyosabb formája, a vese működésének súlyos leromlása – ma ismeretes egyetlen tartós gyógymódja a veseátültetés. A vesepótló kezelések embert próbáló, gyötrelmes monotonitása, a rengeteg időt igénybe vevő művese kezelés sem hoz olyan tartós, és az életminőséget olyan szinten javító megoldást, mint a veseátültetés.

Magyarországon is lehetőség van az úgynevezett élődonoros veseátültetésre, mikor egy közeli rokon, családtag él azzal a lehetőséggel, hogy a kettőből egyik veséjét bajba jutott hozzátartozójának adományozza. A műtétet hosszú kivizsgálás előzi meg, mivel bizonyos betegségek, elváltozások fennállása esetén nem kivitelezhető.

Arra az esetre, ha valaki elszánja magát, és veséjét felajánlja, de vércsoportja nem egyezik hozzátartozójának vércsoportjával, új lehetőség kínálkozik, ez pedig a keresztezett veseátültetés. A nem egyező vércsoport esetén a hozzátartozó szerve nem ültethető be, viszont előfordulhat, hogy ilyen vércsoportú beteg is van a vesére várakozók között. Adott esetben az a szerencsés helyzet is előállhat, hogy ennek a betegnek is van egy hozzátartozója, aki veséjét hasonló okból nem adhatja oda. Ekkor cserélik meg a donorokat, és máris megoldás kínálkozik a műtét kivitelezésére, a transzplantációra.

A szerencse és az orvosi bravúr együttállásának iskolapéldája az április 5.-én a Jones Hopkins Kórház hat műtőjében kilenc orvoscsapat által kivitelezett szervátültetés sorozat. A műtétekben, az elő- és utókezelésben összesen 100 egészségügyi dolgozó vett részt, nekik köszönhetően mind a 12 műtéten átesett jól van.

A bonyolult hatszoros keresztezett transzplantáció induló lépése az volt, hogy öt veseátültetésre váró beteg jelentkezett, mindegyik karöltve azzal a rokonával, aki veséjét felajánlotta. Sajnos egyik esetben sem egyezett a vércsoport, illetve a szövetek nem voltak „kompatibilisek". Az öt donorhoz egy hatodikat választottak be, aki úgynevezett „altruista" szervadományozó volt, vagyis aki önként, emberbaráti szeretetből felajánlja egy számára ismeretlen egyén számára veséjét. Ez utóbbi típusú adományozás teljes anonimitásban marad. E hat ember veséit azután már szabadon lehetett kombinálni, hogy minden beteg a számára legmegfelelőbbet kapja. Mivel a hat donor mellett öt recipiens volt, a fennmaradt vesét a várólistán soron lévő alkalmas recipiens kapta.

Az élődonoros vesetranszplantáció a szervátültetés nemcsak technikailag érdekes változata, hanem a felebaráti, rokoni szeretet megnyilvánulása is.