• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vesedaganat: terápia van, hozzáférés nincs

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Világszerte új gyógymóddal hosszabbítják meg a veserákos betegek egy részének életét. Magyarország még fehér folt a terápiás térképen.

Évente 2200 új veserákos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, a betegségben elhunytak száma pedig eléri a nyolcszázat – mondta el a Weborvosnak az Országos Onkológiai Intézet főorvosa. Gyergyay Fruzsina hozzátette: ez megfelel a nemzetközi trendeknek, világszerte növekszik ugyanis a vesedaganatok gyakorisága. A műtét sajnos nem mindig segít: a betegek felében alakul ki távoli áttét a vese eltávolítása után. Az áttétek megjelenésétől számítva a túlélés mindössze 10-13 hónap.


A világ boldogabb országaiban néhány hónapja újfajta terápiával tudják meghosszabbítani a veserákos betegek egy részének életét. A tabletta meggátolja a rákos sejtek szaporodását és lassítja a tumor táplálását szolgáló erek képződését. Ráadásul – szemben az eddig megszokott citokin-terápiákkal – szinte mentes a mellékhatásoktól.

A klinikai tapasztalatok szerint amellett, hogy korábban kilátástalannak tűnő, előrehaladott esetekben is megnövelte a túlélés idejét, sokkal jobb életminőséget biztosít a betegek számára. A paciensnek nem kell kórházban feküdnie, mert a tabletta otthon is szedhető. Különösen azoknak hoz jó eredményt, akik korábban már átestek immunterápián, amely azonban nem használt nekik. Magyarországon ez évente száznyolcvan-kétszáz beteget jelent – tájékoztatott a főorvos asszony.


Sajnálatos ugyanakkor, hogy Magyarországon ez a terápia még nem elérhető a betegek számára – tette hozzá Gyergyay Fruzsina. Mint kifejtette, lehet ugyan elméletileg egyedi kérelemmel fordulni az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz, de tudomása szerint az ilyen kéréseket az OEP eddig rendre visszautasította. Az Országos Onkológiai Intézet főorvosa mindenesetre bizakodó. „Csak valamilyen adminisztrációs hibáról lehet szó, elvégre a kezelés hatásosságáról komoly nemzetközi irodalom van, amely szerint emberéleteket menthet" – mondta.