A kórházi tartózkodást jelentősen lerövidítheti és sokkal pontosabb diagnózist ad az új videófejimpulzus-tesztszemüveg.
Magyarországon először a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban kezdték el alkalmazni a köznyelvben „stroke-szemüvegként” vagy a „szem EKG-jaként” is emlegetett eszközt. Segítségével a súlyos, heveny szédüléssel kórházba kerülő betegről gyorsan, a betegágy mellett kideríthető, hogy az életét veszélyeztető hátsóskála-stroke vagy a veszélytelenebb, belsőfül-eredetű szédülés okozza-e a panaszait - írta a kisalföld.hu.
– Az összes stroke-esetnek körülbelül 20 százaléka hátsóskála-stroke, amely a kisagy és az agytörzs területét érinti – tudta meg a lap dr. Tamás T. László fül-orr-gégész főorvostól. – Az ilyen helyen létrejövő stroke felismerése azért rendkívül nehéz, mert csak a betegek 50 százalékánál észlelhetőek olyan ideggyógyászati kórjelek, amelyek alapján a stroke diagnózisa egyértelmű.
Az esetek felében azonban csak borzasztó erős szédülés jelentkezik, és ez a tünet megegyezik a belsőfül-eredetű szédülés tüneteivel. A Magyarországon meghonosodott sürgősségi gyakorlat alapján a kérdéses esetekben automatikusan akut natív koponya CT-vizsgálatot végeznek, hogy kizárják a stroke-ot. A koponya CT azonban a kisagyi infarktusoknak sajnos csak az egynegyedét mutatja ki az első 24 órában.
A szemüveg a szemmozgásokat analizálva, amelyek szédüléssel járó stroke esetén azonnal megváltoznak, 90 százalékos biztonsággal tudja megállapítani, hogy az izolált, súlyos szédülések hátterében állhat-e kisagyi infarktus – mondta el dr. Tamás T. László. – A működés lényege, hogy szoftverrel vizsgáljuk, az úgynevezett vestibulo-ocularis reflexet, amely működése a belsőfül-eredetű problémáknál károsodik, míg stroke esetében sértetlen marad. További részletek a cikkben