• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A FAKOOSZ örül a kormányprogramnak és tetteket vár

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége szerint a kormányprogramból visszaköszönnek szavaik, de az ördög a részletekben rejlik.

Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége – FAKOOSZ üdvözli a Nemzeti Együttműködés Programja (NEP) egészségügyi fejezetének tartalmát, tekintettel arra, hogy ez év márciusában a Pálháza-Kókapun tartott elnökségi ülésén megfogalmazott elvárásainak számos pontja visszaköszön benne. Ezért az alábbiakban visszaidéznénk a megfogalmazott indítványainkat, illetve azoknak a programban való megjelenését.

A FAKOOSZ az egészségügyet nemzetstratégiai kérdésnek tartja.

A NEP-ben az alábbi olvasható:

„A magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban rendkívül kedvezőtlen, még attól a szinttől is elmarad, amit gazdasági-társadalmi fejlettségünk lehetővé tenne. Aggasztó mértéket öltenek az egészségi állapot térségi és társadalmi egyenlőtlenségei is ."

„Egy nemzet egészségi állapotát nemcsak a gazdaság fejlettsége határozza meg, hanem az egészségi állapot is visszahat gazdaságára. A jelenlegi népegészségügyi helyzet az ország versenyképességét is jelentősen veszélyezteti."

A FAKOOSZ az egy főre fordított egészségügyi kiadások jelentős emelését szorgalmazza:

A NEP-ben az alábbi olvasható:

„Az új kormánynak vállalnia kell, hogy javítja a családorvosi praxisok finanszírozását és megőrzi annak reálértékét."

„Ma GDP-arányosan 1%-kal, közel 300 milliárd forinttal kevesebb jut nálunk egészségügyre, mint szomszédainknál. Cél, hogy az új kormányzati ciklus során az arány javuljon."

A FAKOOSZ kiemelt célnak tartja az orvos és egészségügyi szakszemélyzet utánpótlásának biztosítását.

A NEP-ben az alábbi olvasható:

„Támogatnunk kell a fiatal orvosok praxishoz jutását. Vonzóvá kell tenni a háziorvosi életpályát a fiatalok számára, ehhez növelni kell a szakma presztízsét és megbecsülését….."

„A társadalmi elvárások és az egyéni felelősség tekintetében az egészségügyben dolgozóknak kiemelt szerepük van: a forráshiányos rendszert szinte már csak az ő áldozatos munkájuk tartja életben . Több orvosra és több nővérre van szükség. El kell érni, hogy külföldre távozó orvosaink és szakdolgozóink hazatérjenek, a külföldre készülök pedig hazánkban maradjanak. Orvosaink Magyarországon tartását nem szankciókkal kell megoldani. A széles kör ű egyeztetéseken alapuló életpályamodell kidolgozása elengedhetetlen . Az egészségügyi oktatást új alapokra kell helyezni, és biztosítani kell a szükséglethez igazodó képzést . A rezidensképzés egészét újra kell gondolni."


A FAKOOSZ érdemi beleszólást, együttműködést kér a jogszabály-előkészítésbe és döntések meghozatalába.

A NEP-ben az alábbi olvasható:

„Ezért az új kormány együttműködést ajánl a társadalom minden tagjának, a civil és érdekvédelmi szervezeteknek, a gazdaság szereplőinek közös nemzeti ügyeink megoldásában „

Tehát a kezdet biztató! Nem volt hiába való a FAKOOSZ elnöksége által elvégzett munka. De mint tudjuk, az ördög a részletekben rejlik. Ezért bizakodással várjuk a kormányprogram végrehajtását jelentő új törvényeket, rendeleteket. Reméljük végre egyszer a szavakat tettek is követik.


Emlékeztetőül álljon itt Kőkapun megfogalmazott nyilatkozatunk:

A FAKOOSZ – Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége indítványa az új kormánynak

Tekintettel arra, hogy a gazdasági, társadalmi válság az egészségügyben az átlagosnál erőteljesebben érezteti hatását, a jelenlegi egészségügyi helyzet már nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Az egészségügy – ezen belül az első vonalbeli háziorvoslás - nemzetstratégiai kérdés.

Egészséges társadalom nélkül a nemzet jóléte nem érhető el. Az érdemi változtatások elmaradása egészségügyi és gazdasági katasztrófához vezethet. Ezért a válságkezelésben az egészségügynek prioritást kérünk, nem más területek rovására, hanem épp ellenkezőleg: azok érdekében.

Az új kormány hivatalba lépését követően az alábbi intézkedéseket várjuk el:

Az egy főre fordított egészségügyi kiadások jelentős emelését kérjük már a 2010. évi új költségvetésben.
Az alapellátási finanszírozást első lépésben 40%-al – visszamenőleg 2010. július 01-től - emelését, majd 2011. évtől valós bér- és működési költségekre alapozott finanszírozást.
A szektorsemlegesség érdekében az egészségügyi alapellátásra kivetett iparűzési adó eltörlését az OEP által finanszírozott közszolgáltatás ellátása során realizált bevétel tekintetében.
A minimumfeltételekre vonatkozó jogszabály alkalmazásának elhalasztását mindaddig, amíg az végrehajtásához szükséges többlet források nem biztosítottak.
A fenyegető társadalmi katasztrófa elkerülése érdekében kiemelt cél az orvos és egészségügyi szakszemélyzet utánpótlásának biztosítása. 6 éven belül fokozatosan el kell érni a uniós nettó orvosi- és szakdolgozói jövedelmek átlagát. A működtetési jog jogszabályi környezetének rendezését, továbbá állami praxis-alap létrehozását.
A szakmai és érdekvédelmi szervezetek érdemi bevonását a jogszabály-előkészítésbe és döntések meghozatalába.

Ezúton is kifejezzük partnerségünket a megváltozott társadalmi és gazdasági körülményekhez igazodó, fenntartható egészségügyet eredményező struktúra-változás előkészítésében, konszenzus kialakítására az érintettekkel, ezt követően annak hatékony működtetésében.

Együttműködést kínálunk fenti célok elérése érdekében a területen működő szakmai, érdekképviseleti szövetségeknek. A biztosítottak és a gazdaság érdekeinek megvalósítása érdekében haladéktalan tárgyalási készségünket és akaratunkat fejezzük az új kormánnyal, Országgyűléssel a részletekről.

Pálháza - Kőkapu, 2010. március 15.


A FAKOOSZ Elnöksége nevében: dr. Selmeczi Kamill
ügyvezető elnök