• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gyógyszeripar szerepe a nemzetgazdaságban

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

2010-ben a gyógyszercégek az ország összteljesítményének 4,7 százalékát produkálták.

A Figyelő című hetilap rendezte csütörtöki konferencián ismertették a Századvég Gazdaságkutató Zrt. „A gyógyszeripar nemzetgazdaságban betöltött szerepe" című tanulmányát. A 2010-es adatokat elemezve a kutatómunkából kiderült, hogy a Magyarországon működő gyógyszeripari nagyvállalatok 1 063,0 milliárd (!) forint hozzáadott értékkel járultak hozzá a nemzetgazdaság teljesítményéhez. Vagyis e cégek az ország összteljesítményének 4,7 százalékát produkálták.

A kutatás célja a gyógyszergyártók 2008–2010 közötti időszakban a magyar nemzetgazdaságra gyakorolt hatásának felmérése volt. A Századvég Gazdaságkutató felkérésére nemzetközi hátterű gyógyszergyártó társaságok hazai leányvállalatai, valamint a Magyarországon meghatározó termelőkapacitással rendelkező gyógyszergyárak – 25 tagvállalat – vett részt a felmérésben. Az elemzés elsődlegesen a magyar gazdaságban keletkező bruttó hozzáadott érték (Gross Value Added – GVA) számszerűsítésére koncentrált. Ugyanis ami ez a mutató a gazdasági teljesítmény nemzetközileg leginkább elfogadott mércéje, ami egyben a bruttó hazai össztermék (Gross Domestic Product – GDP) számításának alapját is jelenti.

„Az általunk készített tanulmányból egyértelműen kiderül, hogy a gyógyszeripar jelentős kulcsszereplője a hazai nemzetgazdaságnak. Ezt igazolja az iparág kiemelkedő exporttevékenysége, foglalkoztatási mutatói valamint az a tény, hogy a kutatás-fejlesztés területére fordított költése alapján az innováció motorjának is tekinthető. Ezenfelül az egészségügyi ellátás színvonalának emeléséhez is kiemelkedő mértékben járul hozzá" – mondta Várkonyi Gáspár, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. operatív igazgatója.

A tanulmány megállapította, hogy a gyógyszeripari vállalatok által előállított minden egyes 100 forint a nemzetgazdaság más területein további 73 forintnyi hozzáadott érték létrejöttét támogatja. A vizsgált cégek 2010-ben közvetlenül 614,9 milliárd forinttal, közvetve pedig további 448,1 milliárd forint hozzáadott érték megteremtésével járultak hozzá a nemzetgazdasághoz. A szektor által közvetlenül előállított érték ráadásul folyamatosan bővült: a 2010-es adatok 14,5 százalékkal haladták meg a 2008-as értékeket.

A felmérésbe bevont vállalatok magyarországi tevékenységük révén összességében 110,2 milliárd forinttal gyarapították 2010-ben a költségvetés bevételeit: 133,1 milliárd forintot fizettek be az államnak adók, különadók és járulékok formájában, ezzel szemben 22,9 milliárd forintot igényeltek vissza áfa formájában. Az adatokból a Századvég Gazdaságkutató megállapította, hogy a gyógyszeripari szektor hozzáadott értékhez viszonyított adóterhelése 18,6 százalék volt 2010-ben.

A kutatás rámutatott arra is, hogy a cégek teljesítménye – ezáltal a magyar gazdaság fejlődéséhez való hozzájárulásuk - más területen szintén kiemelkedő. A statisztikai mutatókkal jól mérhető gazdasági hatások – hozzáadott érték, foglalkoztatás, adóbevételek – mellett a Századvég tanulmánya rámutatott arra is, hogy a vállalatok továbbgyűrűző-hatásukkal a magyar gazdaság és az egészségügyi ellátórendszer működését, fejlődését is segítették.

A Magyarországon termelőkapacitással rendelkező vállalatok intenzív és növekvő exporttevékenységet végeznek, hazai munkaerő foglalkoztatásával előállított készítményeket értékesítenek az országhatáron kívül, ami szintén hozzájárul a gazdaság fejlődéséhez.

A Századvég Gazdaságkutató megállapítása szerint az ágazat a kutatás-fejlesztésben is élen jár. A vizsgált társaságok éves szinten az árbevételük 11,5 százalékát, mintegy 70 milliárd forintot fordítottak 2010-ben kutatás-fejlesztésre, ami EU-s szinten is magasnak mondható.

A felmérés kitért a foglalkoztatási adatok elemzésére is. A kutatásba bevont 25 cégnél 2010-ben összesen 14.393 fő dolgozott, 65 fővel több, mint 2008-ban. A szektorban tehát más ágazatokkal ellentétben a gazdasági válság ellenére sem csökkent a foglalkoztatottak száma 2010-ig. Ennél is jelentősebb tény azonban, hogy az iparág tovagyűrűző hatások révén további 29.019 főnek biztosított munkalehetőséget 2010-ben a magyar gazdaságban.

Bogsch Erik, a MAGYOSZ Elnöke, a konferencia zárásaként összegzésében kihangsúlyozta, hogy a kutatásba bevont gyógyszeripari vállalatok igen jelentős foglalkoztatók, 2010-ben több mint 14 000 embernek biztosítottak munkát, valamint a cégeknél létesülő 10 munkahely további 20 állás létrejöttét teszi lehetővé a magyar gazdaságban. A gyógyszeripar multiplikátor hatása a nemzetgazdaság egésze vonatkozásában érezteti pozitív hatását. Kiemelte továbbá, hogy az érintett vállalatok igen jelentős innovációs potenciált is jelentenek, 2010-ben a nemzetgazdasági átlag nyolcszorosát fordították kutatás-fejlesztésre. Ennek az innovációs potenciálnak a megőrzése stratégiai jelentőséggel bír az ország gazdasági növekedése és jövője szempontjából.

Leitner György, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyógyszeripari vállalatok 1 063 milliárd forintnyi teljes hozzájárulása a nemzetgazdaságban előállított hozzáadott értékhez közel ötszöröse a társadalombiztosítás által a járóbeteg-ellátásban felhasznált gyógyszerkiadásoknak, mely 2012-ben a GDP 0,8%-a alá esik és ezzel az EU sereghajtójává válunk.

Megjegyezte, hogy a gazdasági előnyökön túl a gyógyszeripar a lakosság egészségi állapotának javulásához is jelentős mértékben hozzájárul, egészségesebb, hosszabb életet biztosítva minden magyar ember számára. Végül kiemelte, a színvonalas hazai ellátáshoz és az iparág hosszú távú, fenntartható működéséhez állandó párbeszéd és kiszámítható iparági stratégia szükséges.