• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kormánynak kedvezne a tb-járulék átnevezése

Egészségpolitika Forrás: MTI

Haza és Haladás Alapítvány: növelné a kormány mozgásterét a tb-járulék átnevezése.

A Bajnai Gordon alapította Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány szerint a fideszes Rogán Antal által javasolt szociális hozzájárulási adó bevezetésével növekednének a foglalkoztatók közterhei, az új adónem bővítené a kormány mozgásterét, valamint - mivel a társadalombiztosítási járulékkal szemben nem keletkeztetne ellátási jogosultságot - hivatkozási alapként szolgálhatna, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok ne kapjanak állami nyugdíjat.

A volt miniszterelnök által létrehozott alapítvány október elején a www.kozoskassza.hu címen indított internetes oldalt a költségvetés magyarázatára. Kedden itt hozták nyilvánosságra véleményüket a szociális hozzájárulási adó bevezetéséről.

A fideszes Rogán Antal a jövő évi adótörvényekhez benyújtott módosító indítványában szorgalmazta, hogy az egészségbiztosítási járulékot, a munkaerő-piaci járulékot és a nyugdíj-hozzájárulást váltsa fel a mértékükkel megegyező - a munkabér 27 százalékát kitevő - szociális hozzájárulási adó.

A Bajnai-alapítvány ezzel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy az adóbevételeket sokkal szabadabban használhatja fel az állam, mint az ellátási jogosultságot keletkeztető tb-járulékot, amelyet csak társadalombiztosítási ellátások fedezetére lehet fordítani. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy eddig sem a munkaadói tb-járulék, hanem a foglalkoztatottak által fizetett egyéni járulékok alapjául szolgáló jövedelem volt az ellátások alapja, és ezen a Rogán-javaslat elfogadása sem változtatna.

Annak következményeként azonban - írják - egyfelől nőne a kormány mozgástere, hogy a két társadalombiztosítási és a munkaerő-piaci alap forrásait mire használja fel, másfelől az adófizetési kötelezettség szélesítésével évente 15-20 milliárd forinttal gyarapodna a költségvetés bevétele.

Az alapítvány szerint a módosító javaslat másik mozgatórugója az Alkotmánybíróságnak a magán-nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos beadványok ügyében várható döntése lehet. Sok beadvány támadja ugyanis azt a szabályozást, amely szerint a magánpénztártagok esetében a munkaadójuk által fizetett 24 százalékos járulék teljes egészében a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz kerül úgy, hogy nyugdíjjogosultságot nem eredményez. A Rogán-féle javaslat azonban ezt a támadási felületet megszüntetné, kimondva, hogy a szociális hozzájárulási adó megfizetése semmilyen jogosultságot nem keletkeztet - mutat rá a Haza és Haladás Alapítvány elemzése.

A szervezet szerint az indítvány emellett évente százmilliárd forinttal csökkenthetné az Egészségbiztosítási Alap bevételeit azzal, hogy az állam nem fizetne be járulékot az inaktívak után, a megszűnő munkáltatói egészségbiztosítási hozzájárulás helyett bevezetni kívánt szociális hozzájárulási adót pedig nem volna kötelező az egészségügyre költeni.

A Bajnai-alapítvány értékelése szerint Rogán Antal javaslata összességében egy ellátórendszeri reform jelmezébe öltöztetett költségvetési "varázslat", amely növeli a vállalkozók terheit, bonyolítja az adminisztrációt és kiszolgáltatottabbá teszi az ellátottakat.

A jövő évi adótörvényekhez érkezett módosító javaslatokról november 14-én dönt a parlament.