• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A vörös kód jelzést is meghosszabbították csütörtök éjfélig

Egészségpolitika 2024.07.12 Forrás: MTI
A vörös kód jelzést is meghosszabbították csütörtök éjfélig

Az elmúlt napokban a diszpécserszolgálathoz tíz bejelentés érkezett veszélyben lévő személyről, és három embert helyeztek el intézményekben.

A kánikula elhúzódása miatt meghosszabbítják a szociális ellátásra vonatkozó, úgynevezett vörös kódot - jelentette be a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten. Fülöp Attila elmondta, az eredetileg péntek éjfélig érvényben lévő intézkedést hosszabbítják meg július 18-a éjfélig.

A vörös kód egy speciális eljárásrend: a szociális intézményeknek - feladatellátástól függetlenül - kötelességük befogadni az időjárás miatt bajba jutott embereket, hajléktalanokat. A jelzés másik célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a rendkívüli helyzetre - ismertette.

Az államtitkár elmondta azt is, hogy a regionális diszpécserszolgálaton lehet jelezni, ha valaki bajba jutott embert lát. A hajléktalan-ellátórendszer kihasználtsága országosan 76 százalékos, Budapesten 73 százalékos, tehát van elég férőhely - közölte.

Fülöp Attila kitért arra: az elmúlt napokban a diszpécserszolgálathoz tíz bejelentés érkezett, és három embert helyeztek el intézményekben.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta: egy átlagos napon 3300-3400 esetet látnak el az országban, a kánikulai időszakban ez a szám most 4000 körül van, ami 15-20 százalékos emelkedés.

Mint mondta, ezek közül sok esetben a hőség okozta ájulásos rosszullétet, napszúrást, hőgutát kell ellátniuk.

Az ájulásnál elég, ha az érintettet árnyékos, hűvös helyen lefektetik, ilyenkor jellemzően magától rendeződik az állapot. A napszúrás egy komolyabb dolog - mondta - hiszen ilyenkor a fej felmelegedése okoz súlyosabb tüneteket. A legrosszabb állapot a hőguta, a hőkimerülés, amikor az egész szervezet annyira túlmelegszik, hogy az már gyakorlatilag a szervezet működési egyensúlyának felborulásával jár. Ez történik, ha gyereket, kisállatot hagynak autóban, a hőguta akár percek alatt életveszélyes állapotot eredményezhet - hívta fel a figyelmet a szóvivő.

Győrfi Pál kiemelte, különösen oda kell figyelni azokra, akik nem tudnak magukról megfelelően gondoskodni, tehát a gyerekekre és az idősekre. Ők jellemzően nem érzik a szomjúságot, így figyelni kell arra, hogy több folyadékot fogyasszanak.

Általánosságban mindenkire igaz, hogy kánikulában védeni kell a fejet a közvetlen napsugárzástól, lehetőleg természetes anyagból készült, szellős ruha viselése az ajánlott és a sok folyadékfogyasztás, ami víz legyen.

Az országos tisztifőorvos csütörtökön hosszabbította meg a harmadfokú, legmagasabb szintű hőségriasztást július 18-án éjfélig az ország egész területére - emlékeztettek.

(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)