Huszonhárom új kórházigazgató vette át kinevezését pénteken a szaktárca vezetőitől.
A kinevezési okiratokat Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár adta át Budapesten. Az eseményen Balog Zoltán elmondta, a most kinevezett kórházigazgatók az elsők, akik vezetői megbízást kapnak a nagy átalakulások idején. Hangsúlyozta, ilyen mértékű átalakításra az elmúlt húsz évben nem került sor. Kiemelte, nem csak a magyar egészségügy arcai lesznek a vezetők, hanem az átalakulás arcai is. Ezért azt kívánta, a főigazgatók legyenek jó arcok.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkárságának egyik legjelentősebb intézkedése a betegellátás strukturális átalakítása, amit már a - 2010-ben még vitairatként megjelenő - Semmelweis Tervben megfogalmazott. Magyarországnak egy, a korábbinál jóval hatékonyabban működő egészségügyi ellátórendszerre van szüksége, amelyben a minőségi szolgáltatásokhoz, betegségétől és anyagi helyzetétől függetlenül, egyforma eséllyel fér hozzá az ország valamennyi polgára. Ezt a célt tűzte ki a struktúraátalakítás.
A gondos előkészítő munka, majd pedig – az államtitkárság, annak háttérintézményei és az érintett térségek, települések és kórházak vezetői között – több hónapon át tartó egyeztetési sorozatot követően – a struktúraváltás 2012. július 1-jén megkezdődött. Ennek eredményeként az ellátórendszer költséghatékonyabban és a betegek számára is érezhetően jobban fog működni a jövőben.
Az átalakítások részeként az állam két ütemben átvette az önkormányzatoktól a fekvőbeteg-ellátást biztosító intézményeket – természetesen a fekvőbeteg-ellátásért, szakellátásért való felelősséggel együtt. A január elsején átvett intézmények vezetésére március végén pályázatot hirdetett a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). A 35 intézményből első körben 23 sikeres pályázat született.
A kinevezett vezetők. (Forrás: kormany.hu - fotó: Pelsőczy Csaba)
Az egészségügyért felelős államtitkárság közleménye szerint az újonnan megválasztott főigazgatók kinevezésüket ünnepélyes keretek között vehették át Balog Zoltán emberi erőforrás minisztertől és Szócska Miklós államtitkártól. A főigazgatók az ünnepélyes kinevezésükkel együtt írták alá vezetői nyilatkozatukat, amelyben kinyilvánítják, hogy a betegek, a hozzátartozók és a dolgozók érdekében végzik munkájukat, a helyi közösség javára.
Az augusztus elsejétől kinevezett igazgatók névsora:
Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet: Dr. Ralovich Zsolt
Péterfy Sándor Utcai Kórház: Dr. Sásdi Antal
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézete: Dr. Bene Ildikó
Szent Rókus Kórház: Dr. Göböl Zsolt
Heim Pál Gyermekkórház: Dr. Nagy Anikó
Szent Imre Kórház: Dr. Bedros J . Róbert
Szent János Kórház és Észak budai Egyesített Kórházai: Dr. Kázmér Tibor
Nyírő Gyula Kórház: Dr. Németh Attila
Károlyi Sándor Kórház: Dr. Bocskai Tamás
Szent Lázár Megyei Kórház: Dr. Bercsényi Lajos
Szakorvosi Rendelőintézet Gyömrő: Dr. Molnár Csaba Imre
Szakorvosi Rendelőintézet Szigetszentmiklós: Raffay Éva
Központi Stomatológiai Intézet: Dr. Kivovics Péter
Szakorvosi Rendelőintézet Nagykáta: Dr. Saliba Gebrail
Fejér Megyei Szent György Kórház: Dr. Csernavölgyi István
Bács-Kiskun Megyei Kórház: Dr. Svébis Mihály
Pándy Kálmán Megyei Kórház: Dr. Kovács József
Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza: Dr. Bálint Beatrix
Tolna Megyei Balassa János Kórház: Dr. Muth Lajos
Veszprém Megyei Tüdőgyógyintézet: Dr. Medgyasszay Balázs
Zala Megyei Kórház: Dr. Csidei Irén
Petz Aladár Megyei Oktató Kórház: Dr. Tamás László János
BAZ Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház: Dr. Csiba Gábor