Jelezni kívánják a társadalom felé, az ellátórendszer ellehetetlenült, s ez nem az orvos felelőssége.
Bár az egészségügyben dolgozók értékelik és méltányolják a bérfelzárkóztatásuk érdekében megtett kormányzati erőfeszítéseket, nem értenek egyet a kormányzati sikerpropagandával, ellenkezőleg, határozottan jelezni kívánják a társadalom felé, az ellátórendszer ellehetetlenült, napi rendszerességgel fordulnak elő súlyos működési nehézségek - áll a FAKOOSZ-Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége vezetőségének lapunkhoz eljuttatott kiáltványában.
Mint írják: A fojtogató alulfinanszírozottság hiánygazdálkodáshoz vezetett, az intézetek a folyamatos gyógyításhoz szükséges alapvető eszközöket csak a legnagyobb erőfeszítéssel tudják biztosítani , a szakképzett munkavállalók egyre feszítőbb létszámhiánya a folyamatos működés fenntartását veszélyezteti.
A kollégáink túlterheltek, hajszoltak, munkaterhelésük irreálisan magas. A betegek egyre elégedetlenebbek az ellátás színvonalával, elégedetlenségüket nem ritkán a gyógyítók elleni agresszióval fejezik ki. Nem csökkent érdemben a képzett munkaerő elvándorlása, az alapellátás területén teljesen leállt a generáció váltás.
Nem halasztható tovább a rendszer zuhanásának a megállítása, a megszokott egészségügyi ellátás színvonala nem tartható fenn a GDP 4 %- ból. A döntéshozók felelőssége a társadalom szembesítése őszintén, mellébeszéd nélkül a magyar egészségügy jelenlegi helyzetével.
Az egészségügyben dolgozók partnerek lesznek a helyzet őszinte feltárásában, felajánlják segítségüket az ellátórendszer optimalizálásához, tehát a rendelkezésre álló erőforrások reális és ésszerű felhasználásához. Ám nem képesek és nem is hajlandóak a továbbiakban a források nélküli ellátási igényeket önpusztító áldozathozatalukkal kielégíteni. Ebben elvitathatatlan a döntéshozók felelőssége, ezt a felelősséget nem háríthatják az egészségügyben dolgozókra - áll a nyilatkozatban.