• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Béremelés: az OEP és a MÁK felkészült

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Az egészségügyi szolgáltatóknak szeptember 30-ig kell adatot szolgáltatniuk a MÁK-nak.

Bértámogatási igényt 235 szolgáltató nyújtott be 97.763 dolgozóra vonatkozóan az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz a megadott határidőig, szeptember 20-ig, ugyanakkor az utalványozás technikai lebonyolításával megbízott Magyar Államkincstárhoz szeptember 27-éig csak 88 ezer dolgozó intézményi átsorolását adták meg a szolgáltatók, akiknek csak pár napjuk van a szeptember 30-i határidőig. Magyarán mintegy 10 ezer dolgozónak egyelőre nem tudják számfejteni a megemelt bérét a MÁK-nál, ezért is figyelmeztetett a szervezet elnöke, Dancsó József, hogy az ellátók tartsák be a szeptember végi határidőt.

Ha ugyanis ezután érkezik be az intézményi jelentés, akkor csak később (hóközi kifizetés) tudják számfejteni a megemelt béreket, ami nyilván igen rossz szájízt okozna az adminisztrációs késlekedés miatt október elején megemelt fizetésüket hiába váró dolgozóknak.

A béremelés fedezetére megvan a forrás, a technikai háttér is rendben van mind az OEP, mind a MÁK felkészült az elszámolásra és kifizetésre – jelentették be ma közös sajtótájékoztatón a szervezet vezetői.

Az intézmények 16.208 szakorvos, 467 szakgyógyszerész, 79.118 szakdolgozó, 1.376 felsőfokú végzettséggel nem rendelkező dolgozó után igényeltek bértámogatást az OEP-nél, sorolta az adatokat Kiss Zsolt, az OEP főigazgató-helyettese. Az igényelt támogatási összegeket 2016. október első munkanapján a finanszírozás összegével együtt utalványozzák a szolgáltatóknak, beleértve a béremelés, a mozgóbérek kiadásainak fedezetét az adótartalommal (szociális hozzájárulás) együtt. Szeptemberre összesen 6,32 milliárd támogatási igény futott be. A szolgáltatók minden hónap 5-éig korrekciós igényt nyújthatnak be, erre máris volt példa: három intézmény kérelmét el is bírálták, tette hozzá Kiss Zsolt.

A sajtótájékoztatón részt vevő Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár elmondta, zökkenőmentes végrehajtást remél, s úgy véli, a szakorvosok körében két-, a szakdolgozók körében négylépcsős béremeléssel „hamar ledolgozzuk" a V4-ekhez képest mutatkozó lemaradásunkat, érdemes lesz itthon maradniuk az egészségügyi dolgozóknak, tervezni tudják életüket.

A korábban támogatásban részesülő fiatal szakorvosok közül lesznek, akik kevesebb bért kapnak, ismerte el a MedicalOnline-on megjelentekkel kapcsolatban, ám hozzátette: számításaik szerint ez mindössze körülbelül tíz fiatalt érint. Mint kifejtette, négyszáz orvos részesült augusztus közepéig a fiatal szakorvosoknak járó 150 ezer forintos támogatásban, s azért nem kapják tovább, mert a 107 ezer forintos, mozgóbéreket is érintő alapbéremelés a túlmunkával (ügyelet, túlóra, készenlét, stb.) biztosítja a kieső 150 ezer forintos jövedelmet.

A Weborvosnak nyilatkozók szerint akár többet is kereshetnek a fiatal szakorvosok, akik ha választaniuk kellene, inkább a „biztos" béremelést, semmint az alapbérbe nem beépülő 150 ezer forintos támogatás mellett tennék le voksukat. Ha pedig mindkét támogatást megkapnák, akkor továbbra is megmaradna az a feszültség az orvostársadalomban, ami miatt olyan sok kritika érte a támogatási rendszert, hiszen a kezdő szakorvosok annyit, vagy még többet is kerestek, mint idősebb és tapasztaltabb kollégáik.

Erre utalt Ónodi-Szűcs Zoltán is, mondván, ezzel a Magyar Orvosi Kamara jelzését is figyelembe vették. Mészáros János helyettes államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a béremelés a rezidensi támogatási programot nem érinti.