• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bérstatisztika: az első negyedév alig hozott többet

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Az egészségügyiek nettó átlagkeresetének növekedése kis mértében meghaladta az átlagot.

Az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló bérkompenzáció és az alapilletmény emelkedésének köszönhetően jelentős mértékben nőtt idén az egészségügyben dolgozók első negyedéves bruttó keresete az előző év azonos időszakához viszonyítva – olvasható a GYEMSZI honlapján most megjelent, 2012. első negyedévét vizsgáló bérstatisztikában. A feldolgozáshoz azoknak a kórházaknak az adatait használták, amelyeknek a Magyar Államkincstár végezte a bérszámfejtését. A minta szerinti megfigyelési körben a dolgozók átlaglétszáma 43 381 fő, a kórházak és a szakrendelő intézetek létszámának 40,9 százaléka.

A teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók havi bruttó átlag keresete 184 657 forint volt a vizsgált időszakban, nominálisan 9,3 százalékkal (15 635 Ft/fő/hó) magasabb, mint az előző év azonos időszakában, míg az átlagos nettó kereset 120 269 forint volt, ami 4,1 százalékkal (4 786 Ft/fő/hó) magasabb ugyanezen összevetésben, tehát nem érte el az infláció mértékét. (A számításban szereplő nettó keresetek nem tartalmazzák a családi adókedvezményt.)

A nettó keresetek növekedése az alábbiak szerint oszlott meg a fő munkaköri csoportok között: az orvosoké 5,3 százalékkal (11 402 Ft/fő/hó), az egészségügyi szakdolgozóké 3,9 százalékkal (4 159 Ft/fő/hó), az egyéb egészségügyi foglalkoztatottaké 3,7 százalékkal (3 461 Ft/fő/hó) emelkedett. Ha a 2011. év átlagát nézzük, akkor a nettó keresetek az előző évi átlaghoz hasonlítva csak kis mértékben nőttek, a szakdolgozóké pedig nem változott.
A nettó keresetek 2012. évi alakulását befolyásolta, hogy megszűnt az adójóváírás, megszűnt a szuperbruttósítás 202 000 Ft/hó bruttó bér határig. A biztosított által fizetett pénzbeli egészségbiztosítási járulék egy százalékkal emelkedett.

Bár a nettó átlagkereset növekedése kis mértékben meghaladta a nemzetgazdasági átlagkereset növekedését, továbbra is megállapítható, hogy az egészségügyi intézményekben foglalkoztatottak nettó átlagkeresete (120 269 forint) jelentősen alacsonyabb a nemzetgazdasági átlagnál (141 769 forint) és a közszféra átlagánál (128 387 forint).

Részletek, táblázatok