Egyelőre még nem adott végleges béremelési ajánlatot az egészségügyért felelős államtitkár.
Még mindig nincs végleges ajánlata a bérrendezésre az egészségügyi államtitkárságnak, bár Szócska Miklós kedden az ágazat három képviseleti szervezetével is találkozott. A szakdolgozói kamarával csak egyeztetett, a MOSZ és a Magyar Rezidens Szövetség képviselői már konkrét számokat is hallhattak.
Bár végleges döntés nincs, még mindig több variáció fut, az arányok nagyjából kirajzolódtak mondta el lapunknak Bélteczki János, a MOSZ elnöke. A mostani elképzelés szerint úgy differenciálnák a béremelést, hogy az 500 ezer Ft bruttó alapbér fölött keresők (930 orvos) kimaradnának belőle, a 430 – 500 ezer Ft. bruttó alapbért kapók kisebb emelést kapnának, míg az ez alatt keresők egységes emelést kapnának az orvosok, ami pl. a rezidensek esetében a bérük 60-70 %-át is jelentheti pluszban. Itt fontos megjegyezni – fűzte hozzá az elnök -, hogy az orvosok 80 százalékának bruttó alapbére 260-270 ezer Ft alatt van.
Számos új buktató vetődött fel az egyeztetés során a bérrendezéssel kapcsolatban. Az eddigi tárgyalások az orvosok alapbéréről szóltak, miközben ugyanez az alapbér az alapja az ügyeleti juttatásoknak, így azok emelkedésével, ezek a járulékos költségek is megemelkednének. Ezért – mint ötletként elhangzott, - a béremelésre rendelkezésre álló összeget kétharmad-egyharmad arányban fel kellene osztani úgy, hogy a kisebb részt az ügyeleti juttatásokra tennék félre. De – tette hozzá az elnök – ez is igazságtalanságot szülhet, hiszen a kórházi ügyeletek száma, eloszlása nem egyenletes. A kérdés nyitva maradt.
Szóba került a háziorvosok béremelése is. Úgy tűnik, a mostani bérrendezésből az alapellátók kimaradnak, de a MOSZ képviselői a tárgyalás során jelezték, mindent megtesznek, hogy ugyanezt a bérrendezést náluk is végrehajtsák.
A szakdolgozók is differenciálnának
Nem adott végleges béremelési ajánlatot az egészségügyért felelős államtitkár a szakdolgozók képviselőinek sem. Annyi azonban kiderült, hogy a sajtóban megjelent általános bruttó 12 ezer forintos szakdolgozói béremelést nem az államtitkárság szivárogtatta ki, és az összeg sem stimmel -mondta el lapunknak Balogh Zoltán elnök.
A MESZK információink szerint azt kérte az államtitkártól, hogy a bérrendezésre rendelkezésre álló összeget differenciáltan osszák majd szét, vegyék figyelembe a pályán eltöltött időt és a szakképesítéseket is. Ezen kívül a szakdolgozók képviselői szeretnék azt is elérni, hogy olyan béremelést kapjanak, ami érzékelhető. Például az emlegetett bruttó 12 ezer forintból is csak maximum 4-5 ezer forint kerülne a borítékba, ami nem segítene sokat a szakdolgozók problémáin.
Az egyeztetés-sorozatnak még nincs vége szerdán reggel a Magyar Orvosi Kamara képviselői találkoznak az államtitkárral.