A betegek szívesebben veszik be a gyógyszereket mint a diétájukon, életmódjukon változtassanak.
Dr. Porochnavecz Mariettával, a Cukorbetegközpont diabetológusával a frissen és régebben diagnosztizált cukorbetegekről és a diabéteszes kismamákról beszélgettünk.
Már diagnosztizált vagy inkább a friss cukorbetegek keresik fel inkább?
Mind a kettő előfordul. A frissen diagnosztizált cukorbetegek elsősorban a háziorvoshoz fordulnak ezzel a problémával, de van, aki mindjárt diabetológust keres fel. A cukorbetegségben szenvedők gyakran akkor jelentkeznek, ha az eddigi kezelés mellett nem jók a vércukor értékeik, vagy már valamilyen szövődmény kialakult.
Általában mi az első, amikor valaki megtudja, hogy cukorbeteg? Mennyire rémülnek meg?
Rendszerint mindenki megijed a diagnózis hallatán. Mindjárt a rossz példák jutnak az eszükbe. A betegeknek első mondata sokszor, hogy nem akarok inzulint kapni. Úgy gondolom részletes felvilágosítással, a diéta és életmód változtatás megtanításával sokat lehet ezen segíteni. Beszéljük meg, hogy milyen gyógyszereket kívánunk adni és miért. 1-es típusban elkerülhetetlen az inzulin adása. 2-es típus esetén ez csak bizonyos esetekben kerül felfedezéskor szóba, általában elég a gyógyszeres kezelés.
Mennyi idő kb. elsajátítani a cukorbeteg életmódot?
Ez nagyon sok tényezőtől függ: a diabetes típusától, a beteg korától, szellemi állapotától és együttműködésétől. Egyszerűbb elfogadtatni egy gyógyszer adását, mint az életmódváltás szükségességét. A beteg tanítása közös munkát igényel az orvos, a szakasszisztens, a diétás szakember részéről. Amennyiben ezt a feltételt meg tudjuk teremteni akkor rövid idő alatt a beteg tisztában lesz a betegségével, a vércukor mérésével, az étrenddel, az inzulinok beadásával. Emellett a beteggel való rendszeres konzultáció, a gyógyszermódosítások megbeszélése, az ismeretek felelevenítése elengedhetetlenül szükséges.
Milyen panasszal fordulnak leginkább a már ismert cukorbetegek orvoshoz?
„Nem értem, hogy miért nem jók a vércukor értékeim.” A kontroll során a diéta és a vércukornapló elemzése során derülnek ki a háttérben álló okok (diétás eltérések, gyógyszer bevételének elmaradása, mozgásszegény életmód). Emellett azonban fennállhat a gyógyszer vagy az inzulin adagjának módosításának szükségessége.
Mit tapasztal, mennyire csak a gyógyszertől várnak javulást a betegek? Mennyire figyelnek oda az életmódjukra?
A betegek szívesebben veszik be a gyógyszereket mint a diétájukon, életmódjukon változtassanak.
Mit tapasztal, melyik a leggyakoribb diabetes okozta szövődmény?
A neuropathia, mely főként az alsó végtagokon szimmetrikusan jelentkező zsibbadás, érzéskiesés, és ezt kísérheti fájdalom is. A csökkent érzékelés miatt pl .nem veszi észre a beteg, hogy feltörte a cipő, vagy megsérült a talpa, ami további szövődmények kialakulását okozhatja. Ehhez gyakran társul a szíven is neuropathia okozta eltérés ( autonom kardiális neuropathia )
Terhességi cukorbetegség (GDM) esetén mitől tartanak leginkább a kismamák?
Legtöbben a baba egészsége miatt aggódnak. Másik félelmük az inzulin kezelés.
Mit tapasztal, ha valaki GDM-es, mennyi az esélye annak, hogy a későbbiekben cukorbeteggé váljon?
A GDM-es kismamáknál nagyrészt a szülés után rendeződik a cukorháztartás, viszont egész életében cukorbetegség szempontjából veszélyeztetnek számít. Csaknem 50 %-ban alakul ki 2-es típusú diabetes 10 éven belül. Ennek előfordulását csökkenthetjük amennyiben betartja az életmód és étkezési tanácsokat. Fontos szülés után 6 -8 héttel vércukor terhelés elvégzése, majd 1 év múlva, későbbiekben 2 évenként, hogy minél hamarabb észrevegyük a magasabb vércukorszinteket. Amennyiben újabb terhességet tervez, már előtte diabetologiai gondozásba kell venni.
Melyek a legfontosabb otthoni önellenőrzések a GDM-es kismamáknak? Vizelet tesztcsíkot érdemes használni?
A kismamáknál fontos a rendszeres vércukor mérés a fő étkezések előtt és után egy órával. Vércukor értékeknek éhomra 5,5 mmol/l alatt, étkezés után 1 órával 7,0 mmol/l alatt kell lenniük. Amennyiben a mért értékek ezt több alkalommal meghaladják, inzulinkezelés megkezdése indokolt. A vizelet aceton meghatározása tesztcsíkkal szükséges, heti több alkalommal, mert ez utal arra, hogy megfelelő –e a szénhidrát bevitel. Amennyiben ez ismételten magasabb akkor meg kell emelni a szénhidrát bevitelt, még azon az áron is, ha ez inzulin kezelést tesz szükségessé.