• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségfejlesztési programot indít a Máltai Szeretetszolgálat

Egészségpolitika 2022.10.04 Forrás: MTI
Egészségfejlesztési programot indít a Máltai Szeretetszolgálat

A mobil rendelőkben egészségügyi asszisztens végzi az alapvizsgálatokat, az orvos online keresztül kapcsolódik be az ellátásba.

Uniós forrásból komplex egészségfejlesztési programot indít a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, hogy a legszegényebb településeken élő családoknak is elérhetővé tegyék az egészségügyi ellátásokat. A szeretetszolgálat az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta, a program lehetővé teszi, hogy a jövőben mobil rendelőkben telemedicina is segítse a vizsgálatok elvégzését. Helyi egészségügyi pontokon szervezik a betegek további kezelését, saját laboratóriumban vizsgálják a mintákat, valamint a máltai szeretetszolgálat gyógyszeradagoló és csomagoló központjában személyre szabottan állítják össze a terápiákhoz szükséges gyógyszeradagokat.

A program egyik részeként gyógyszeradagoló és csomagoló központot hoznak létre Bicskén. A létesítmény a legszegényebb településeken élő emberek gyógyszerellátását teheti folyamatossá, biztonságossá. A megépülő központban névre szólóan, napszakoknak megfelelően, a szükséges dózisban, gyógyszerész ellenőrzése mellett automatizáltan csomagolják tasakokba a gyógyszereket, amelyek közvetlenül a beteghez kerülnek.

Többfunkciós épületben kap helyet a központ, a vérkép-, klinikai, kémiai, molekuláris- és mikrobiológiai vizsgálat elvégzésére alkalmas laboratóriummal és a telemedicina központtal együtt. A laboratóriumban az első nyolc hónapban mintegy 200 ezer mintán végeznek majd vizsgálatot, amelyeket a felzárkózó településekről a szeretetszolgálat erre a célra kialakított autóival szállítanak a bicskei centrumba.

A projekt részeként nyolc, mobil egészségügyi központként kialakított, a legmodernebb orvostechnikai eszközökkel felszerelt gépjármű áll forgalomba, amelyek teljesértékű orvosi rendelőként üzemelnek, valamint négy személyautó, amelyek olyan helyszínekre érkeznek a felszerelésekkel és személyzettel, ahol van szabad rendelő, de nincs orvos vagy szakszemélyzet. A mobil rendelőkben egészségügyi asszisztens végzi az alapvizsgálatokat, az orvos online keresztül kapcsolódik be az ellátásba. A vizsgálatokba az online kapcsolattal további szakorvos bevonására is lehetőség van. A betegek további szakellátóba vagy kórházba jutásának megszervezését a helyi viszonyokat jól ismerő, a Máltai Egészség Pontokon dolgozó regionális egészségügyi koordinátorok segítik. Az egészségpontok öt felzárkózó településen a Jelenlét Pontok mellett, azokkal együttműködve jönnek létre, ahol a településen élők az egészségüggyel kapcsolatos információkhoz juthatnak. Emellett a központok feladata, hogy támogassák a mozgó rendelők szűréseinek megszervezését a régióban és prevenciós és programokat szervezzenek.

Azért, hogy a felzárkózó településeken élő betegek hozzájuthassanak a vizsgálatokon felírt gyógyszerekhez, a szeretetszolgálat gyógyszerelést alakít ki, melynek legfontosabb eleme a Bicskén létrehozandó gyógyszeradagoló és csomagoló központ.

A program másik részében évente mintegy kétezer gyermek vizsgálatára alkalmas új gyermekszemészeti programot indít és újabb szűrőbuszt állít szolgálatba a szeretetszolgálat. A két szűrőbusz 2023 januárjában kezdi meg munkáját, és a tervek szerint a program első évében a mozgó egészségügyi központként kialakított járművekben több mint 3000, a két szemészeti szűrőbuszban több mint kétezer pácienst vizsgálnak majd meg.

A gyógyszeradagoló és csomagoló központ beruházásaira az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programból (EFOP) 6,3 milliárd forint, míg a program másik részére ugyancsak az EFOP forrásaiból csaknem 10 millió forint támogatás jut.