• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségügy a költségvetésben: hol több, hol kevesebb

Egészségpolitika Forrás: MTI

Egészségügyi ellátásra több, gyógyszer-támogatásokra kevesebb pénz juthat jövőre.

Benyújtotta a kormány a parlamentnek a 2013-as évre szóló költségvetési törvényjavaslatát. Az előterjesztés szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az egészségügyi feladatok ellátására az idén összesen több mint 475 milliárd forinttal rendelkezik, jövőre ez több mint 557 milliárd forint lehet. Ez az összeg két részből tevődik össze: a magyarországi ráfordításokból és az európai uniós programok kiadásából. A hazai kiadások összege 125 százalékra nő, az EU-s programokra szánt kiadásoké viszont 97 százalékra csökken.

Az előterjesztésben az olvasható: az Emmi fejezetén belül az egészségügyi ágazat 2013. évi költségvetése tartalmazza az állam által átvett egészségügyi intézmények fenntartásához szükséges forrásokat. Folytatódik az egészségügyi szakképzési (rezidens) rendszer működésének támogatása. A költségvetés jelentős összeggel biztosítja továbbá a légimentés-eszközpark és az aneszteziológiai eszközök bérlésével, az oltóanyag biztosításával összefüggő kiadásokat, valamint a kisforgalmú gyógyszertárak működtetési támogatását.

Rögzítik továbbá, hogy a Semmelweis Tervben meghatározott egészségügyi struktúraátalakítással járó feladatokról, a kiemelt feladatok végrehajtásához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat az egészségügyi beruházások forrásai között nevesítette az ingatlanértékesítési és -hasznosítási bevételeket.

A 2013. évi Egészségbiztosítási Alapot (E-Alap) kis mértékű, mintegy 25,7 milliárd forintos hiánnyal tervezik. Az előterjesztésben a költségvetési hozzájárulások között a két legnagyobb előirányzat a gyógyszergyártók és -forgalmazók befizetései és a népegészségügyi termékadó. A chipsadó néven elhíresült forrásteremtő eszközből jövőre 20 milliárdos bevételt remélnek.

A kiadási oldalon gyógyszertámogatásokra több mint 77 milliárd forinttal kevesebbel kalkulálnak. Míg ebben az évben 275 milliárd forintot szántak erre, a jövő évi előirányzatban viszont - az erre vonatkozó céltartalékkal együtt - valamivel kevesebb, mint 198 milliárd forint szerepel.

Ugyanakkor a javaslatban kiemelték: "a költségvetés 2013-ban is a biztonságos és kiegyensúlyozott finanszírozás érdekében a társadalombiztosítás mindkét pénzügyi alapjának bevételeit támogatással egészíti ki".