A precizitás, a biztonság szempontjából történelmi mérföldkőhöz érkezett a sebészet azzal, hogy megjelentek a robotok.
Robotsebészet mindenkinek címmel szervezett szimpóziumot a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája a Robotsebészeti Központ tavaly áprilisi indulása óta szerzett tapasztalatokról. A DAB Székházban tartott eseményen a robotasszisztált sebészet helyét, szerepét és eredményeit ismertették a debreceni klinikai gyakorlatban, kiemelve az egyes szakterületek sajátosságait, írja az Unideb.
Pontosan egy évvel ezelőtt kezdte meg működését a Da Vinci robotasszisztált sebészeti rendszer a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. Használatával kisebb a szövődmények kialakulásának kockázata és gyorsabb a gyógyulási idő. A robotasszisztált technológia a Debreceni Egyetem oktatásfejlesztési RRF pályázatának eredményeként, a DE Klinikai Központ anyagi hozzájárulásával került az intézménybe, beszerzése a Debreceni Egyetem mindenkori történetének egyik legjelentősebb technológiai előrelépése lett.
Tóth Dezső, a DE Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának igazgatója (lásd képünkön) a hétfői rendezvény megnyitóján kiemelte: noha már a 18. században kinyilvánították, hogy a sebészeti szakma elérte a tökéletes szintet, akkoriban még nem is álmodhattak a robotsebészetről.
- A precizitás, a biztonság szempontjából történelmi mérföldkőhöz érkezett a sebészet azzal, hogy megjelentek a robotok. Így akár több száz kilométer távolságból is elvégezhető egy-egy beavatkozás a lehető legnagyobb biztonság mellett. A Debreceni Egyetem Sebészeti Klinikáján elsősorban vastagbél-, gyomor-és máj-hasnyálmirigyműtéteknél alkalmazzák a Da Vincit, melynek óriási erőssége a 3D látásmód, illetve a kifinomult mozgás – ismertette a Sebészeti Klinika igazgatója, a Robotsebészeti Központ vezetője.
Balla György, az Orvostudományi Doktori Tanács elnöke, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért alapítvány kuratóriumának tagja köszöntőjében arról beszélt: az elmúlt egy év bebizonyította, hogy a Debreceni Egyetem döntése helyes volt, a Da Vinci pozitív példa, mely szolgálja a betegeket, segíti az orvosokat, a debreceni sebészeti ellátást felhelyezi a nemzetközi térképre.
- A Sebészeti, a Szülészeti és Nőgyógyászati, valamint az Urológiai Klinika azonos mértékben használja az eszközt, egy év alatt már összesen 368 komplex műtétet hajtottak végre vele, ebből az onkológiai beavatkozásokból volt a legtöbb. A világszínvonalú technológia lehetővé teszi a legösszetettebb műtétek elvégzését is, ilyeneket korábban nehezen lehetett megvalósítani. A betegbarát sebészeti program sikere kézzelfogható, remélhetően az első év csak a kezdet – fogalmazott a professzor.
Bács Zoltán kancellár felidézte, hogy már 2021 végén elindult a közös gondolkodás a Debreceni Egyetemen a robotasszisztált technológia bevezetése érdekében, amely végén a Da Vinci robot beszerzése mellett döntött az intézmény.
- Többéves előkészítés, alaposan átgondolt döntés eredménye volt a technológia Debrecenbe érkezése. Gazdasági szempontból hatékony, műszaki állapotát, oktatási és gyógyászati felhasználhatóságát tekintve kiváló eszköz került az egyetemre. Itt azonban nem állunk meg, szeretnénk bővíteni a rendszert, többek között például az ortopédia területén is bevezetnénk a robotasszisztált technológiát. A rendszer elsősorban oktatóeszközként került az egyetemre, melynek hatalmas hasznát vesszük a műtétek során. Az egyetemek, az orvosképző intézmények a magyar egészségügy legfontosabb védő bástyái, ebben a DE szerepe kulcsfontosságú – jelentette ki a kancellár.
Az Általános Orvostudományi Kar oktatási dékánhelyettese, Németh Norbert köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a hagyományos technológiákra épül a modern tudás, aminek kiváló példája a robotsebészeti rendszer.
- Lenyűgöző precizitás, a szövet- és idegkímélő technológia elsősorban a betegek érdekeit, a műtétek biztonságát szolgálja, de a képzés számára is kiemelten fontos, a szakemberek betekintést nyerhetnek abba, hogy miként integrálják a gyakorlati munkába ezt a tudást, illetve az egyéni gyakorlatokra alkalmas szimulátorállomások is elérhetőbbé válnak. Bízom abban, hogy egyre inkább a hallgatók ismeretanyagának és felkészítésének a szolgálatába állítható az eszköz. A fajlagosságát tekintve komoly eredmény, hogy minden munkanapra közel két robotsebészeti eljárás jutott, ami hazai és nemzetközi összehasonlításban is versenyképes eredmény – húzta alá a dékánhelyettes.
A szimpóziumon Torda Péter, a Da Vinci rendszert forgalmazó Sofmedica képviselője a robotsebészet történetéről, Tóth Dezső, a Sebészeti Klinika igazgatója a robotsebészet a sebészetben, Krasznai Zoárd, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója a nőgyógyászatban, Flaskó Tibor, az Urológiai Klinika igazgatója pedig az urológiában betöltött szerepéről tájékoztatta a résztvevőket. Mindemellett előadásokat hallhattak a viscerális sebészetben elért robotsebészeti mérföldkövekről, az asszisztált urológiai műtétek eredményeiről, valamint a debreceni robot-program aneszteziológiai tapasztalatairól.
Fotó: unideb.hu