• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Életmentő eszközök oda is, ahova nehezen jön a segítség

Egészségpolitika 2023.12.13 Forrás: Weborvos
Életmentő eszközök oda is, ahova nehezen jön a segítség

A rögtön megkezdett újraélesztés és lehetőség szerinti defibrillálás esetén akár 60-70 százalék is lehet a túlélés esélye.

A hirtelen szívmegállás megelőzése és az újraélesztési ismeretek minél szélesebb körben való terjesztése érdekében a Budapesti Szent Ferenc Kórház és az Innomed Medical Zrt. meghirdeti a „Mentsünk együtt életet! Ismerd meg a defibrillátor készüléket és merj cselekedni!” programot. Most 500 eszköz beszerzésére van lehetősége önkormányzatoknak a Magyar Falu Programban, de akár oktatási intézményeknek, szolgáltatóknak is, az Egészségügyért Felelős Államtitkárság támogatásával. 

„Fontos, hogy olyan településekre is eljussanak ezek az eszközök, ahová nehezebben jut el a mentő, de ezek kint léte, a hozzá adott oktatás mindenképp javítja a tudatosságot, hogy merjünk újraéleszteni”- mondja , a Szent Ferenc Kórház főigazgatója, a program megálmodója.

Magyarországon a halálozás leggyakrabban a szív és érrendszeri betegségek, ezen belül hirtelen szívhalál miatt következik be. Évente többezer embert veszítünk el hirtelen szívhalál miatt Magyarországon. Megdöbbentő, de az esetek többségében meg lehetne menteni a beteget, ha a laikusok tudnának és mernének újraéleszteni. Ezen esetek közel harmada közterületen történik, ahol nagy eséllyel számíthatunk szemtanúk jelenlétére is. Sajnos a többség legfeljebb a mentőt hívja, de ő maga nem igen nyúl a bajba jutotthoz, és jó, ha tíz jelenlévőből egy akad, aki neki mer fogni az újraélesztésnek. Pedig, ha akár különösebb ismeretek nélkül is mernénk nekilátni az újraélesztésnek, azzal bizony életet menthetnénk.

A beteg sorsát eldöntheti, mi történik az első 3-5 percben: milyen gyorsan kezdődik meg az újraélesztés, és mikor érkezik meg a professzionális segítség. Ezért ilyen esetben azonnal kérjünk a közelben is segítséget, késlekedés nélkül lássunk neki az újraélesztésnek és természetesen hívjunk mentőt. Ehhez azonban ma tudás hiányzik, ami megadná a hitet is, hogy képesek vagyunk rá. Ezt segíti, ha van a közelünkben eszköz is ehhez.

Ugyan egyre többször hallunk már olyan történetekről, amikor egy családtag, szomszéd vagy egy járókelő nem tétovázott, hanem azonnal megkezdte a beteg újraélesztését, még ha korábban nem is tanulta, a laikusok elméleti és gyakorlati ismeretek hiánya, illetve bizonytalanságuk miatt nem sokan még mindig nem mernek segíteni. Félnek attól, hogy nagyobb bajt okoznak, pedig, ha megállt a keringés, bármit is teszünk, az nagyobb eséllyel segít, mint árt. Ezek legnagyobb részében megelőzhetők lennének a helyszínen lévő, laikus által is használható defibrillátor segítségével.

„Hirtelen szívmegállás esetén túlélésre esély kizárólag azonnal megkezdett újraélesztés esetén van. A mentők kiérkezéséig megkezdett újraélesztés (BLS) és lehetőség szerinti defibrillálás esetén akár 60-70 százalék is lehet a túlélés esélye. Életbevágóan fontos ezért, hogy növekedjen a lakosság számára folyamatosan elérhető defibrillátorok száma, továbbá bővüljön azoknak a hozzáértő civileknek a száma is, akik ismerik az újraélesztés lépéseit és fogásait, és biztonsággal mernek cselekedni vészhelyzetben is.

A legfontosabb dolog, ami valóban sokak életét megmentheti, hogy képesek legyünk felismerni a keringésleállást, és tudjuk, hogyan kell ilyen esetben az újraélesztést végezni. A hirtelen szívhalál túlélésére az egyetlen esély, ha van valaki a közelben, aki azonnal meg tudja kezdeni a keringés fenntartását a mellkasi nyomásokkal. Az első 5 perc kritikusnak számít. A túlélés esélyét növeli, ha azonnal elkezdik a szakszerű újraélesztést.

Ebben ad komoly támogatást ez a program, ami tavaly indult, akkor kétszáz eszközzel, idén 500 AED készülék megvásárlása lehetséges a piaci árhoz képest jelentős kedvezménnyel, amely készülékenként két fő részére kiegészül egy az Egyházi Kórházak Egyesülése által biztosított ingyenes újraélesztési képzéssel.

Most különösen arra fókuszálunk, hogy olyan településekre is eljuthasson, ahová nehezen jut ki a mentő, alapvetően nehézkesebb az orvosi ellátás, ez pedig a Magyar Falu Programhoz is jól kapcsolódik. Az itt meghirdetett pályázatokban van lehetőség forrásokat is szerezni hozzá”- mondja dr. Toldy-Schedel Emil, aki a pályázaton kívül is számít arra, hogy mind több önkormányzat, intézmény, de akár infarktuson már átesett, szívelégtelenséggel élő családja megismerheti ennek az eszköznek a fontosságát, ami elérhetővé válik.

„Képzés is hozzátartozik a csomaghoz, amiben egy hazai fejlesztésű, Magyarországon gyártott, hazai szervizháttérrel rendelkező, a magyaron kívül további 17 nyelven beszélő félautomata külső defibrillátor van, ami bárki számára könnyen kezelhető. A készülék vizuális és hangutasításait követve minden laikus sikeresen használhatja életmentő segítségnyújtásra.

Kardiológusként azt gondolom, hogy minden településen, kisebb falvakban is fontos, hogy legyenek ilyen készülékek, lehetőleg a közösség által ismert helyeken, önkormányzat, templom, iskola, vagy közlekedési csomópontok. Önmagában az eszköz kihelyezése is figyelemfelkeltő, ami segíti a tudatosságot és, hogy meg akarják ismerni, mire való és hogyan kell használni”- teszi hozzá Toldy-Schedel Emil.

Kapcsolódó hírek