Nem lehet időpontot kapni, ez volt a leggyakoribb indok (55 %) arra a kérdésre, hogy miért nem járnak szűrővizsgálatra.
Európában és Magyarországon is komoly egészségügyi kockázatokat jelentenek a szív- és érrendszeri betegségek. Előbbi esetén a lakosság 37 százaléka, míg idehaza 49 százaléka veszti életét ilyen jellegű egészségügyi probléma miatt. Egy friss kutatás eredményei alapján azonban – a magas halálozási arány ellenére – még mindig kevesen járnak szűrővizsgálatokra, pedig egy időben felfedezett és kezelt betegség akár életet is menthet.
A Novartis számára kiemelten fontos, hogy ezt tudatosítsa az emberekben, ezért idén ősszel szűrőprogram-sorozatot indított a székesfehérvári, győri és szegedi önkormányzatokkal együttműködve. Az ingyenes alkalmakon ujjbegyes vérvizsgálatokat végeztek, melyekből kiderült, hogy a résztvevők közel 40%-ának magas a koleszterinszintje, így további vizsgálatokra lenne szüksége.
A vállalat az önkormányzatokkal együttműködve összesen 9 alkalommal várta az érdeklődőket. A szűréseken összesen több mint 1000 magyar lakoson végezték el a vizsgálatot, amelyből csaknem 400 főnél mutattak ki magas koleszterinszintet. Őket tovább is küldték a részletesebb eredményeket mutató vénás vérvételre. Ezen a későbbi vizsgálaton eddig közel 70-en vettek részt, és a megjelentek makdnem 14 százaléka már lipid-csökkentő terápián van. Mindez ugyancsak azt igazolja, hogy milyen nagy szükség van a hasonló kezdeményezésekre és a szűréstudatosság népszerűsítésére.
A cég azt is szerette volna feltérképezni, vajon mi lehet az oka annak, hogy az emberek ódzkodnak a szűrővizsgálatoktól, ezért novemberben ezzel kapcsolatban egy felmérést is végzett a lakosság körében. A leggyakrabban visszaköszönő indok (55 %), ami miatt az emberek nem szeretnek szűrésekre járni az volt, hogy nehéz az állami egészségügyi rendszerben időpontot kapni a szűrővizsgálatokra. Ezzel párhuzamosan a válaszadók közel 40%-a azzal (is) magyarázza a szűrővizsgálatok kihagyását, hogy a magánintézményekben drágák a szűrővizsgálatok, nincs pénzük ezt kifizetni. 33% egyszerűen azért nem vesz részt az orvosok által ajánlott szűrővizsgálatokon, mert nem szeret orvoshoz járni, 17 %-uk pedig nincs tisztában azzal, hogy milyen szűrővizsgálatok, milyen gyakorisággal, mely korosztálynak javasoltak. 13 % vélekedik úgy, hogy amíg a betegségnek nincs fizikai tünete, addig nem lehet komoly baja, 11 % pedig nem biztos benne, hogy a szűrővizsgálatok segítségével meg tudják előzni a betegségeket. 9 % azért nem megy el, mert tart az eredményektől, és további 5 % indokolja a szűrővizsgálatok kihagyását azzal, hogy nincs rá ideje.
“Mind a szűrőprogramokon megjelentek vizsgálatainak az eredményeiből, mind a kutatásban résztvevők válaszaiból az látszik, hogy az emberek sok esetben nem elég tudatosak a saját egészségükkel kapcsolatban. Pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen fontos, hogy időben fény derüljön egy-egy betegségre és még a kezdeti stádiumban elkezdődhessen a megfelelő terápia, kezelés.” – mondta Maria Tilman, a Novartis Hungária kardiovaszkuláris terápiás területének vezetője, majd hozzátette: “A Novartisnál különös figyelmet fordítunk az emberek edukálására és arra, hogy tudatosítsuk bennük: elengedhetetlenek a rendszeres szűrővizsgálatok. Ezért is kezdtük meg az együttműködést idén ősszel a szegedi, székesfehérvári és győri önkormányzatokkal. Az eredmények minket is megleptek, és még inkább beigazolták számunkra, hogy milyen fontosak a hasonló kezdeményezések. Bízunk benne, hogy a jövőben még több város önkormányzatával működhetünk majd együtt, és az ország más pontjaira is eljuttathatjuk a szűrőprogramot”.