A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) jelenleg a fiúk oltásához szükséges oltóanyag beszerzésen dolgozik.
Ősszel talán már a hetedik osztályos, 12 éves fiúgyermekek is megkaphatják a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a Világgazdasággal azt közölte, hogy egy részben uniós, részben pedig hazai költségvetésből finanszírozott, 17,9 milliárd forintos keretösszegű projekt három évre biztosítja a fiúgyermekek HPV elleni védőoltását.
Hozzátették: a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) jelenleg a fiúk oltásához szükséges oltóanyag beszerzésen dolgozik.
Júliusban a HPV-vakcinából 112 ezer darabot szállított le az NNK-nak az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) – válaszolta a lapnak a vakcinát gyártó gyógyszercég. Dániel Andrea, az MSD orvos igazgatója azt mondta: a fiúk oltási programba vonásával gyorsabban csökkenthető a HPV-okozta daganatok előfordulása a népesség körében. Mivel a HPV felelős többek között a nemi szervi szemölcsök, a hímvesszőrák, valamint a végbélnyílás körüli és az elsősorban férfiakat érintő fej-nyaki rákok egy jelentős részének kialakulásáért is, a férfiak ugyanúgy veszélyben vannak, csak kevésbé tudnak róla. Téves feltételezés, hogy a HPV csak a nőkre veszélyes, és a férfiakat egyáltalán nem érinti, ez nem így van. A HPV által okozott rákos megbetegedések közel 30 százaléka a férfiakat érinti.
Az Emmi arról is tájékoztatott, hogy a 2019–2020-as tanévben a 49,5 ezer oltásra jogosult, 12 éves, hetedik osztályba járó leánygyermek 84,2 százaléka kapta meg a HPV elleni védőoltást. Az elmúlt tanévben 7750 gyermek szülője mondott nemet a vakcinára. A statisztikai adatokból az látszik, hogy évről évre csökken a vakcinaellenes szülők aránya.
A HPV-átoltottsági adat a 2018–2019-es tanévben 78 százalék körül volt, a korábbi években pedig 74-75 százalékon állt. Magyarországon a méhnyakrák vezető haláloknak számít, a mellrák után a második leggyakoribb nemi szervi daganat. Évente 1500 magyar nőnél diagnosztizálják a betegséget, 400-an életüket vesztik - írta a lap.