• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Éves drogjelentés és ami kimaradt

Egészségpolitika Forrás: MTI

A dizájner drogok elterjedtsége nőtt, a heroin népszerűsége csökkent, de más baj is van.

Jelentősen nőtt az új pszichoaktív szerek, a dizájner drogok elterjedtsége Magyarországon, a heroin népszerűsége csökkent. A tiltott szert próbálók aránya nagyobb mértékben nőtt a lányok körében, illetve a vidéki iskolákban - derül ki a Nemzeti Drog Fókuszpont éves jelentéséből.
A Nemzeti Drog Fókuszpont - Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központ honlapján közzétett, a 2011-es évre vonatkozó országjelentés szerint a "problémás fogyasztók körében 2011-ben markánsan kirajzolódott a tavaly már leírt strukturális átalakulás, miszerint csökkent a heroin népszerűsége, ugyanakkor jelentősen nőtt az új pszichoaktív szerek elterjedtsége".

A tűcsereprogramokban részt vevők körében a heroint injektálók aránya nagymértékben - 23 százalékponttal - csökkent 2010-hez képest, míg az egyéb szereket injektálóké jelentősen, 26 százalékponttal emelkedett, az amfetamint elsődlegesen injektálók aránya enyhén csökkent - mutattak rá.

A jelentés szerint a múlt évben végzett kutatásban megkérdezett 16 éves diákok 28,8 százaléka fogyasztott már valamilyen tiltott vagy legális szert. A vizsgált szerek közül változatlanul a legelterjedtebb a marihuána, valamint a gyógyszerek orvosi javaslat nélküli fogyasztása és a szerves oldószer belégzése.
Az ötödik helyet a 2011-ben először kérdezett mefedron foglalta el, ezt követték az amfetaminok, az egyéb szerek és az ecstasy. A valaha tiltott szert próbálók aránya nagyobb mértékben nőtt a lányok körében, illetve a vidéki iskolák esetében - írták.

A jelentés szerint a 2006 óta ismétlődő országos vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a hazai intravénás kábítószer-használóknál a korábbi évekhez hasonlóan nagyon alacsony lehet a HIV-fertőzöttek száma, a hepatitis B fertőzöttek aránya egy százalék alattira tehető. Ugyanakkor rámutattak: nőtt a nem opiátot injektálók fertőzöttségi aránya, az opiátot injektálóké pedig csökkent, ami további kockázatokat hordoz, mivel az új pszichoaktív szereket többször injektálják naponta, így "a kockázati magatartások is nagyobb valószínűséggel fordulnak elő ebben a szerhasználói csoportban".

A toxikológiai ellátásban megjelenteknél meredek emelkedést mutatott az amfetaminok és a kannabisz miatti kezelési igények száma. Az amfetamin típusú szerek okozta mérgezések emelkedésének hátterében a katinonok, a kannabisz miatti kezelési igények növekedése hátterében a szintetikus kannabinoidok térnyerése állhat - olvasható a jelentés összefoglalójában.

A jelentés szerint a kábítószer-fogyasztással összefüggő halálozások számának csökkenése 2011-re is jellemző volt, különösen az opiátok miatt bekövetkezett halálesetek számában.

Közölték, 2011-ben az azt megelőző évhez képest enyhe növekedést mutatott a kábítószerrel visszaélések száma. A "bűncselekmények tárgya" az esetek 79 százalékában kannabisz, 8,5 százalékában amfetamin volt. Valamennyi szertípus esetében a visszaélések több mint 80 százalékát "a fogyasztói típusú visszaélések tették ki". 2011-ben az elkövetők között számottevően nőtt a fiatalkorúak aránya - olvasható.

A jelentés szerint 2011 legjelentősebb drogpiaci fejleményének a tiltólistára került mefedron eltűnése, az azt felváltó vegyületek (4-MEC, MDPV) elterjedése, továbbá a szintetikus kannabinoidokkal kezelt növényi törmelékek jelentős térnyerése tekinthető.
2011 legfontosabb drogpolitikai fejleménye az új pszichoaktív szerek ideiglenes jegyzékre vételét és kereskedelmének korlátozását lehetővé tevő jogszabályi háttér és eljárásrend kidolgozása volt. A kábítószerrel azonos elbírálás alá eső anyagok jegyzékére 2012. január 1-től kilenc új szer került fel, ezen anyagok fogyasztása és kereskedelme is büntetőjogi felelősséget von maga után - írták.
A TASZ szerint törölték a Nemzeti Drog Fókuszpont jelentéséből a kormánnyal szemben kritikus részeket
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint a Nemzeti Drog Fókuszpont honlapján nyilvánosságra hozott éves drogjelentésből több olyan részt kitöröltek, amely rossz színben tüntette fel a kormány drogpolitikáját.
Töröltek több olyan részt, amely a hazai drogprevenció hiányosságaival foglalkozik, így például a Paksi Borbála és Magi Anna által készített kutatás beszámolóját, amely felmérte a magyarországi prevenció helyzetét. Eltűntek olyan mondatok is, amelyek arra mutattak rá, milyen hátrányokkal jár, hogy az országnak két éve nincsen nemzeti drogstratégiája - áll a TASZ által az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben.

Mint írták, a jelentésben nem szerepel az intravénás drogfogyasztók körében mért hepatitis C fertőzöttségre, illetve a túladagolások megelőzésének szükségességére vonatkozó mondat sem.

Sárosi Péter, a TASZ Drogpolitikai programvezetője szerint "az ötvenes évek gyakorlatát idézi, ahogyan meghamisítják a tudományos adatokat a politikai célok érdekében." A közleményben kitértek arra: az idei jelentés tervezetét szeptemberben véleményezésre megküldték a szakembereknek és kormánynak, "mire a jelentés végleges formájában kikerült a fókuszpont honlapjára, számos módosítást eszközöltek rajta".

Az EMMI védi a jelentést
Tényeken és tudományosan igazolt megállapításokon alapul a Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központ (Nemzeti Drog Fókuszpont) éves magyar országjelentése - írta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán, az MTI-hez eljuttatott közleményében. Eszerint a Nemzeti Drog Fókuszpont gyűjti össze és kezeli a kábítószer-fogyasztással összefüggő hiteles és a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő információkat, amelyeket a lisszaboni székhelyű Európai Kábítószer- és Kábítószer-függőség Megfigyelő Központjának (EMCDDA) is továbbít. Az Emmi szerint az európai központ számára készített 2012-es országjelentést "tudományos igényességgel" fogalmazták meg.

A tárca emellett kiemelte: a kormány új drogpolitikájában célként tűzte ki a droghasználat kiszorítását az iskolákból, szórakozóhelyekről, a prevenció előtérbe helyezését, a családok és a közösségek megtartó erejének erősítését, a teljes felépülésre koncentráló kezelések támogatását. A tiltott pszichoaktív anyagokat tartalmazó C lista megjelenésével gátat szabtak az úgynevezett dizájner drogok korlátlan terjedésének és terjesztésének is. A dizájner drogok fogyasztása és továbbadása már bűncselekménynek számít.

Az Emmi szerint az adatokból látszik: "eredményes a kormány drogpolitikai szigorítása". Ezen a drogstratégia megléte, illetve hiánya sem változtat - tették hozzá, kiemelve, "a stratégia lényeges eleme a drogpolitikának, de az eredményeket az emberek, a terepen dolgozó elkötelezett szakemberek, az önkéntesek érik el".