• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Feltérképezték a telepi droghasználatot

Egészségpolitika Forrás: MTI

Bővíteni kellett a 18 év alattiak számára az addiktológiai rehabilitációs szolgáltatásokat.

Szükség volt a 18 év alattiak számára bővíteni az addiktológiai rehabilitációs szolgáltatások körét - mondta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Czibere Károly elmondta, a szakma részéről merült fel, hogy nyíljon meg a lehetőség a gyermek- és ifjúsági addiktológiai rehabilitációs ellátásra is, és erre a tárca félmilliárd forintot biztosított.

Így jött létre Szatymazon, Budapesten és Ráckeresztúron összesen 50 férőhellyel serdülőkori addiktológiai rehabilitációs ellátás, amelyet évente 60 millió forinttal támogat a szociális és egészségügyi államtitkárság - tette hozzá.

Czibere Károly kiemelte, a statisztikák azt mutatják, hogy csökkent a fiatalok körében a szerhasználat - a középiskolásoknál például 30 százalékkal -, ugyanakkor érzékelhető, hogy emelkedik azoknak a száma, akik kipróbálnák az úgynevezett szintetikus (dizájner) drogokat.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy a kormány 4,7 millió forintot biztosított a telepi droghasználat feltérképezésére, a kifejezetten a szegregált körzetekben, területeken élők droghasználatának kutatására.

Mint mondta, még mindig keveset lehet tudni arról, hogy egy-egy izolált településrészen vagy telepen milyenek a drogfogyasztási szokások, milyen szereket használnak, és a segítségben sok esetben még a szakemberek is "tétovák".

"Nincs még eszköz ahhoz, hogy a telepi droghasználat csökkentéséhez hogyan álljunk hozzá" - fogalmazott Czibere Károly.

Az államtitkár elmondta, a kutatás a végéhez közeledik, az eredményeket a szakma kiértékeli, és megvizsgálják, hogyan lehet erre egy ágazatközi eszközrendszert kifejleszteni.

Czibere Károly beszámolt arról is, hogy az elmúlt négy évben 1,5 milliárd forintot fordított a központi költségvetés drogprevencióra, 2015-től 2018-ig pedig további 2,4 milliárd forint jut erre a célra.

Ez a hazai pénz kiegészül két uniós finanszírozású program forrásaival. Az egyik keretösszege 1,9 milliárd forint, amelyet 2,5 milliárd forintra emeltek, a másik pedig egy februárban megnyílt 3 milliárd forintos, szintén drogprevenciós program - ismertette az államtitkár.

Czibere Károly hangsúlyozta, a kormány elkötelezett az addiktológia területének folyamatos fejlesztése mellett, az alapvető cél, hogy azok, akik még ki sem próbálták a drogot, ne tegyék meg a jövőben sem. Továbbá erősíteni kell minden olyan közösségi tevékenységet, amely a megelőzést szolgálja - tette hozzá.