Jogértelmezést kért és kapott a HGYSZ az egészségügyi tevékenység végzéséről szóló törvénymódosításról.
Az egészségügyi salátatörvény módosította az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló törvényt, azonban a változások értelmezésével kapcsolatban nincsen konszenzus a gyógyszerellátásban dolgozó szakszemélyzet, valamint további ágazati szereplők körében, ami problémát okozhat a szektor megfelelő működésében. Ennek feloldása érdekében a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége azzal a kéréssel fordult az egészségügyi államtitkársághoz, hogy adjon tájékoztatást álláspontját illetően.
Bidló Judit helyettes államtitkár a következőt válaszolta a kérdésekre:
„Az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003. évi LXXXIV. törvény (Eütev.) 2.§ (4) bekezdése szerint „Nem terjed ki e törvény II. és III. fejezetének hatálya – a 15/B. § kivételével – a törvény alapján közforgalmú gyógyszertárat személyi jog alapján működtető gyógyszerészekre, a közforgalmú gyógyszertárban foglalkoztatott munkavállalókra és az igazságügyi orvos szakértőkre.”
Az Eütev. 2023. évi XIX. törvény 48.§-ával módosított 8.§(4) bekezdése az Eütev. III. fejezetének részeként került megállapításra, így természetesen irányadó rá a 2.§ (4) bekezdésének a törvény hatályát meghatározó fenti rendelkezése. Függetlenül attól a módosító törvény indoklásában is kifejtett általános céltól, hogy a szabadfoglalkozásúként és egyéni egészségügyi vállalkozóként történő foglalkoztatás – mint elkülönülő, önálló egészségügyi tevékenységvégzési jogcím – fogalmi szétválasztása következetesen egyértelművé váljon. Az Eütev. 7.§ (2) bekezdésének e) pontja az egészségügyi tevékenységre jogosító jogviszonyok, tevékenységi formák körében önállóan említi a munkaviszony keretében történő foglalkoztatást. A most módosuló, a 8.§ (4) bekezdését érintő rendelkezés azonban szűkítő jelleggel nem utal erre a jogviszony típusra. Sőt az Eütev. normaszövegében később bevezetett „alkalmazott egészségügyi dolgozó” fogalmával sem köti össze a normaszöveg egésze.
Így e rendelkezés alkalmazásában nem állapítható meg, hogy szabadfoglalkozás keretében az ügyeleti ellátásban alkalmazott egyéni vállalkozó gyógyszerészre a 2.§ (4) bekezdésének hatályt kizáró rendelkezése ne vonatkozna. Kifejezett szűkítő, és az Eütev.-ben pontosan definiált fogalom alkalmazásának hiányában így egyetértünk azzal a jogértelmezéssel, mely a „munkavállaló” fogalmába a szabadfoglalkozásúként foglalkoztatott egyéni vállalkozót is beleérti".