• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Határozati javaslat a légszennyezés csökkentéséért

Egészségpolitika 2023.01.23 Forrás: MTI
Határozati javaslat a légszennyezés csökkentéséért

Magyarországon évente 13 ezer ember hal és 100 ezer ember betegszik meg közvetlenül a légszennyezettség miatt.

A légszennyezés csökkentését szolgáló javaslatcsomagot állított össze és terjeszt ennek alapján határozati javaslatot a parlament elé a Párbeszéd frakciója - jelentette be a párt képviselőcsoportjának vezetője.

Szabó Tímea vasárnapi, online sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon évente 13 ezer ember hal meg közvetlenül a légszennyezettség miatt és további 100 ezer ember betegszik meg a rossz minőségű levegő miatt. Közölte: az Európai Környezetvédelmi Hivatal szerint Magyarországon egymillió lakosra vetítve "még Kínánál is rosszabb a levegő". Emlékeztetett: 2021 februárjában az Európai Bíróság már kijelentette, hogy a kormányzat uniós jogot sért a légszennyezettségi határértékek túllépésével, illetve, hogy azt "tétlenül nézi" és "veszélyezteti Magyarország lakosságát".

Szabó Tímea szerint az energiaárak elszabadulása azt eredményezte, hogy a fűtési szezonban még többen használnak fűtési célokra olyan anyagokat, így műanyagot, szemetet, ruhaneműt, amelyek - ugyanúgy, ahogy borsodi falvakban, így Budapest agglomerációjában is - jelentősen rontják a levegőminőségét.

Bejelentette: a probléma kezelése érdekében a Párbeszéd határozati javaslatot nyújt be a parlamentnek, abban pedig követelik a kormánytól a levegőminőség mérésére szolgáló hálózat felülvizsgálatát, bővítését és a folyamatos, valós idejű adatközlést. Azt is követelik, hogy a kabinet állítson fel egy országos alapot a legnagyobb légszennyezők kibocsátásának mérséklésére, akár a közösségi közlekedés modernizációja vagy a lakossági energiahatékonysági program vissza nem térítendő támogatásának érdekében.

Szintén elvárják a kormánytól a határértékek szigorítását, a szmogriadó szabályozás felülvizsgálatát és a zöldhulladék égetésének betiltását, ezzel együtt követelik a kabinettől egy - a levegő minőségének javítását szolgáló - országos, szemléletformáló kampány elindítását is. Összességében azt reméli a Párbeszéd a határozati javaslattól, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a kormány "befejezi az uniós jogok folyamatos megszegését és a magyar emberek veszélyeztetését" - összegezte a politikus.

 

 

Kapcsolódó hírek