Sokan és elegen vagyunk ahhoz, hogy az elvárt intézkedéseket ki is kényszeríthessük.
Egy megoldás van, tárgyalni és megegyezni – MOST! - írja az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége közleménye a héten folytatódó bértárgyalások kapcsán.
"Emlékeztető az eddig elmaradt, alapellátást is érintő bértárgyalások elé.
Tisztelt Országvezetők! Tudnak e még egy hasonló társadalmi csoportot felmutatni, akik az alapellátókhoz hasonlóan, tíz éve számszerűen (nominálisan) változatlan nagyságú, jelentősen csökkenő értékű fizetségből látnak el állami feladatot?
Az Állami Számvevőszék jelentése a Háziorvosi ellátás működési feltételeiről
Hogy mindenki láthassa és érthesse! Ebből származik a háziorvos havi bevételének kétharmada, 1 pont forintértéke, mely TÍZ ÉVE VÁLTOZATLAN!
Az ország népessége pedig rohamosan csökken, vagyis a körzetekben élők száma is csökken, s a lakosok után leosztott pontok száma is csökken, tehát a jövedelem is csökken, vagyis a körzetek eltartó képessége (megélhetést biztosítandó) is csökken, kritikus határt ért el.
A fentiek alapján könnyen kiszámolható, hogy csak az inflációt figyelembe véve mekkora veszteséget vagyunk kénytelenek elviselni (magán vagyonból, túlmunkával kompenzálni), s valójában mennyivel adósunk az állami költségvetés!
Egzisztencia vállalkozásaink vannak, melyek a háziorvos családtag tevékenységei mellett, további családtagok foglalkoztatását, jövedelemszerzését is biztosítják. A vállakozói létben megtanultuk a többlábon állás kényszerét, a munkaidő határtalanságát, a takarékos gazdálkodást, a belátható jövő tervezését.
Cégvezetőkként felelősek vagyunk a gazdálkodásért, a vagyonért és a nyereségességért, hiszen ez a vállalkozás értelme. Amit a forráshiány ránk kényszerít, az lassan kimeríti a hűtlen kezelés kategóriáját, miszerint az ügyvezető köteles megszüntetni azt a tevékenységet, mely biztosan veszteséget okoz a cégnek, a tulajdonosoknak.
Sokan és elegen vagyunk ahhoz, hogy családjaink, egzisztenciánk, praxisunk, jövőnk védelmében, összefogva és fellépve érdekeinket ne csak védjük, hanem az elvárt intézkedéseket ki is kényszeríthessük.
Az ország egészségügyi ellátása a mi hivatásunk gyakorlásán nyugszik, bármilyen elmulasztott intézkedés, a kialakult helyzet elbagatelizálása, vállalkozásaink létének lebegtetése, ötletelések ezt a stabil alapot rendíthetik meg, s akkor semmit sem ér bármilyen egészségügyi struktúra átalakítás, reform, terv.
Egy megoldás van, tárgyalni és megegyezni – MOST!" - áll a közleményben.