• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hongkong és Grúzia is fogadja a magyar sertéshúst

Hírek 2018.05.05 Forrás: MTI
Hongkong és Grúzia is fogadja a magyar sertéshúst

Több országba csak az érintett Heves megyei területről nem lehet sertéshúst feladni.

Normál rend szerint szállítható a magyar sertéshús Hongkongba és Grúzia sem korlátozza a magyar sertéshús importját - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján pénteken. A kedvező fejlemény a közlemény szerint az állategészségügyi hatóság szakmai egyeztető munkájának eredménye.

A hivatal tájékoztatása szerint a hongkongi élelmiszerfelügyeleti hatóság csütörtök délután, míg a grúziai hivatal péntek délelőtt küldött hivatalos levelet Bognár Lajos országos főállatorvosnak arról, hogy a Magyarországon április 21-én vaddisznókban megállapított afrikai sertéspestis (ASP) miatt nem tartanak fenn import korlátozásokat a magyar sertéshúsra. A helyi hatóságok, mérlegelve a magyar szakemberek által feltárt járványügyi helyzetről szóló tájékoztatást, nem tartották szükségesnek a házi sertés kereskedelmének korlátozását a vaddisznókban előforduló esetek miatt. A hongkongi hatóság emellett azt is jelezte, hogy amennyiben a járvány esetlegesen a házi sertés állományokra is átterjedne, nyitott a kétoldalú tárgyalásokra.

Kiemelték, hogy a betegség megjelenését követően a magyar állategészségügyi hatóság haladéktalanul megkezdte a tárgyalásokat a regionalizációra nyitott országok - például Szingapúr, Japán, Dél-Korea, Thaiföld - hatóságaival annak érdekében, hogy kizárólag a vaddisznó esetekkel érintett területről származó sertéshús termékekkel szemben vezessenek be korlátozásokat. Többek között az Egyesült Államok, Kanada, Új-Zéland és Macedónia területére már jelenleg is csak a Heves megyei érintett területről származó termékeket tilos feladni - olvasható a hivatal közleményében. 

A Nébih honlapján korábban közölte, hogy Ukrajna, Szerbia, Japán, Tajvan, Szingapúr és Dél-Korea tiltotta meg a magyar sertéshús bevitelét.

A magyar hatóság szakemberei április 21-én mutatták ki az ASP betegséget a Heves megyei Gyöngyös-Gyöngyöshalász Földtulajdonosi Vadásztársaság területén talált vaddisznótetemben.  A hatóság az ASP megállapítása után kijelölte a fertőzött, valamint a fertőzött területen belül a betegség szempontjából különösen ellenőrzött területet. Megtiltotta továbbá a társas vadászatot, és az egyéni vadászatokat is feltételhez kötötte, így fertőzött területről élő vaddisznó, vaddisznó test vagy azok húsa nem szállítható ki.

Az afrikai sertéspestis - amely nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes.

A betegségről, az elrendelt előírásokról, korlátozásokról, valamint az érintett területekről részletes információk találhatók a Nébih honlapján.