Elsősorban keringési, daganatos, légzőszervi és emésztőrendszeri betegségek felelősek az összes halálozás mintegy kilencven százalékáért.
Ki kell iktatni az életünkből azokat a tényezőket, amelyek betegséghez vezetnek: a kémiai, fizikai, biológiai károsító anyagokat, a rossz életmódbeli szokásokat, a helytelen táplálkozást – mondta a Magyar Hírlapnak adott interjúban Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter. A tárcavezetőt a kormány által elfogadott egészségügyi jelentéséről kérdeztük, ennek kapcsán szóba került a gyermekek egészségtudatos nevelése, az orvoselvándorlás kérdése és a Nemzeti Keringési Szakpolitikai Program is.
– Melyek azok a kiemelt területek, ahol beavatkozás szükséges?
– Az öt programot a magyar Nemzeti Rákkontroll Program mintájára alkottuk meg. Ezek a jelenlegi helyzet elemzését tartalmazzák, és egy cselekvési tervet a végén egy akciótervvel, amiben fel vannak sorolva a tevékenységek, a megelőzés lehetősége, a szűrés lehetőségei, diagnosztika, terápia, progresszivitási szintek, országos hálózat, struktúra és további szakmai teendők. Kiemelt prioritásként kezeljük az egészségügyben a gyermekgyógyászatot, a keringési, a daganatos, a mentálhigiéné és a mozgásszervi betegségek ellátását.
– Mit tartalmaz a Nemzeti Keringési Szakpolitikai Program?
– A szív- és érrendszeri megbetegedések a világon éves szinten 17,7 millió életet követelnek, ami a teljes halálozás körülbelül harmincegy százalékát teszi ki, ugyanígy Magyarországon is ez tekinthető a leggyakoribb haláloknak. Ezért a program célja a születéskor várható élettartam növelése és ezek közelítése az Európai Unió átlagához. Kiemelt célkitűzés a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozási arány, valamint a szív- és érrendszeri betegségek okozta gazdasági terhek csökkentése az egyén, a család és a társadalom szintjén, valamint a fenntartható kardiovaszkuláris medicina jellemzőinek meghatározása. A vezető halálozási okként számon tartott – keringési betegségekről szóló – program a prevenciótól a gyógyításon át az utógondozásig javítani kívánja a jelenlegi helyzetet. A „Három generációval az egészségért” program is támogatja a szív- és érrendszeri prevenciós és gondozási programot, és ebben jelentős szerepet kapnak a háziorvosok.