A folyamatos ellátás biztosítása érdekében indokolt a preferált referencia ársáv szélesítése.
A preferált referencia ársáv eddigi öt százalékról tíz százalékra nőhet, ha a parlament elfogadja az egészségügyi bizottság javaslatát, amelyet Kovács József, a bizottság elnöke és Ódor Ferenc (mindketten Fidesz) nyújtott be, s amelyet a testület egyhangúan támogatott.
Ez jó hír a közgyógyellátásban részesülőknek, ugyanis többeknek rendre szembesülniük kell azzal, hogy hiánycikk a gyógyszerük. A patikus hiába rendeli meg a terméket, a forgalmazó nem tud szállítani, mert a gyártónál kiapadtak a készletek. Sokat támadott módon ugyanis csak egyszázalékos piaci részesedést kell igazolnia a gyártónak ahhoz, hogy a vaklicit során alacsony árral elnyerje a közgyógyellátás „biztos üzletét". Ugyanakkor nem minden gyártó/forgalmazó tudja teljesíteni az ellátási igényt, így a patikaszerből hiány alakul ki. Közgyógyellátásban pedig csak az ötszázalékos sávba bekerült gyógyszerek adhatók ki a betegeknek. Ha az öt százalékot tízre emelik, akkor nagyobb eséllyel több gyógyszer kerülhet a támogatott ársávba, így a betegek is jobb eséllyel jutnak közgyógyellátásba sorolt gyógyszerükhöz.
A bizottság egyhangúan támogatta és indokoltnak tartja a folyamatos ellátás biztosítása érdekében a preferált referencia ársáv szélesítését.
Az alábbi javaslat kerül az Országgyűlés elé az egészségügyi salátatörvény módosításaként: „Preferált referencia ársávba tartozó gyógyszer: az egészségbiztosításért felelős miniszter rendelete alapján történő fixesítés során meghatározott gyógyszerek közül, a hatóanyag alapú fix támogatás esetén a referencia gyógyszer napi terápiás költségét legfeljebb 10%-kal meghaladó és az annál alacsonyabb napi terápiás költség ű gyógyszer, valamint a terápiás fix elven működő támogatás esetén normatív támogatási kategóriába tartozó csoportban a napi terápiás költség átlagát legfeljebb 10%-kal meghaladó és az annál alacsonyabb napi terápiás költségű gyógyszer."
A delistázási korlát felemelését is támogatja az egészségügyi bizottság, amelynek javaslata szerint a hatóanyag fix csoportban eddig 30%-os sávban tartott úgynevezett delista korlátot megemelik 50 százalékra. A bizottság álláspontja szerint ez a lépés lehetőséget teremt arra, hogy a generikus gyógyszerek körében a verseny fokozatos fenntartásával az ellátásbiztonság erősödjön.