• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Javulnak a rákbetegek túlélési esélyei

Egészségpolitika Forrás: MTI

Tízmilliárd forintból fejlesztik a térségi és regionális onkológiai központokat.

Tízmilliárd forint európai uniós fejlesztési forrást kap összességében tíz térségi onkológiai centrum - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár pénteken Budapesten. Szócska Miklós elmondta: az építési beruházásokat és a korszerű műszerek beszerzését is magában foglaló fejlesztés révén rövidülnek a betegutak, pontosabb diagnosztikához és korszerűbb terápiás lehetőségekhez jut majd a lakosság.

A forrás tíz térségi központ között oszlik meg, így a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma, a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház és a Somogy megyei Kaposi Mór Oktató Kórház, valamint a nyíregyházi központú Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kórházak és Egyetemi Oktató Kórház, a győri Petz Aladár kórház, a Békés megyei Pándy Kálmán Kórház, továbbá a Bács-Kiskun megyei Kórház és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza Kórház kap fejlesztési pénzt.

Szócska Miklós elmondta, elsősorban a diagnosztikai műszerpark és a terápiás egységek újulnak meg várhatóan egy-másfél éven belül, néhány helyen pedig új épületeket is építenek.

Kásler Miklós, a Szakmai Kollégium Sugárterápiás és Onkológiai Tagozat elnöke szerint rendkívüli fejlődés kezdődik az onkológiai diagnosztika és ellátás területén, amelynek megújítását már húsz éve kezdeményezték. Úgy véli, a létrejövő beruházásokkal és a koncentrált szakembergárdával Magyarországon Európa egyik legkorszerűbb onkológiai rendszere jön létre.

Az onkológus professzor példaként említette Franciaországot, ahol kilenc százalékkal javult a túlélő betegek aránya csak azzal, hogy koncentrálták a szaktudást és műszerezettséget. Kásler Miklós szerint a mostani fejlesztéssel a magyar betegek túlélési esélyei 4-6 százalékkal javulnak.

A szakmai kollégiumi elnök elmondta, a legkorszerűbb képalkotó diagnosztika műszereinek beszerzésével például lehetővé válik a primer daganat és az áttétek helyének pontos meghatározása, a daganat szomszédos szervekhez viszonyított elhelyezkedése, ami a megfelelő diagnosztikához elengedhetetlen.

Magyarországon 38 besugárzó készülék működik jelenleg, a fejlesztéssel ezek száma 46-ra nő, az európai ajánlás pedig 50 gép - mondta, hozzátéve, hogy a műszerek a legújabb technológiát képviselik.

A nemzeti rákregiszter adatai szerint évente - a bőrrákos megbetegedéseken kívül - mintegy 58 ezer új daganatos megbetegedést észlelnek Magyarországon.