A járóbeteg-ellátás teljeskörű és kötelező államosítása nem oldja meg a forráshiányt és a szakemberhiányt.
Karácsony Gergely főpolgármester a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnökségi ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, semmiképp nem támogatják a járóbeteg-ellátás teljeskörű és kötelező államosítását célzó kormányzati javaslatot.
Nem áll módunkban támogatni olyan javaslatot, amit meg sem beszéltek velünk, a Belügyminisztériumban folytatott egyeztetés alkalmával az államtitkár meg sem hallgatta az önkormányzati szövetség álláspontját, ugyanakkor a MÖSZ készen áll a további egyeztetésekre - fűzte hozzá.
Szavai szerint a centralizáció nem oldja meg a forráshiányt és a szakemberhiányt. "Nem a centralizáció hiánya a probléma, hanem a megfelelő bérek hiánya és a szakemberek hiánya jelenti az igazi problémát" - jegyezte meg a főpolgármester. Hozzátette: a javaslat egyébként jelentős forráskivonást is jelentene az egészségügyből, hiszen jelenleg az önkormányzatok az állami finanszírozás felett, önként vállalt feladatként jelentős pénzt fordítanak saját rendelőik fenntartására, működésére, ami Budapest esetében akár évi 20 milliárd forint is lehet.
Emlékeztetett arra, hogy a kormány 2019 végén kötött egy megállapodást a fővárosi önkormányzattal, amelynek értelmében a főváros mindent megtett az atlétikai stadion megépítése érdekében, viszont a kormányzat vállalta, hogy öt éven keresztül 50 milliárd forint értékben fejleszti a budapesti járóbeteg-ellátást. Nem azért kötöttük a megállapodást, hogy a kormány utána államosítsa a rendelőket, a törvényjavaslat tulajdonképp ennek a megállapodásnak a "felrúgását" jelenti - hangoztatta.