Cél, hogy ne reagálják túl az eseményeket, de felkészüljenek a lehető legrosszabb variációra is.
A koronavírussal kapcsolatos magyar eljárásrend kicsit szigorúbb és határozottabb, mint ami általában Európában jellemző - mondta Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere szerdán sajtótájékoztatón. Közölte: kedden történt meg a vírussal kapcsolatos magyar eljárásrend harmadik variációjának közzététele, amelyet minden családorvos megkapott. Ez arról tájékoztat, hogyan kell felmérni a betegséget, gyanú esetén kit kell értesíteni, illetve hogyan kell továbbküldeni a beteget - tette hozzá.
A miniszter szerint a mindenkori helyzetnek megfelelő az eljárásrend, ami "kicsit határozottabb és szigorúbb, mint ami általában Európában történik". Ennek a következménye - fejtette ki - hogy ha valaki fertőzött területről jön, és jelentős az esélye, hogy találkozhatott a vírussal, akkor karantént rendelnek el, de ha a gyanú esélye lényegesen kisebb, akkor csak megfigyelés alatt tartják az érintetteket.
Kásler Miklós szerint az intézkedések mögött az a megfontolás áll, hogy ne reagálják túl a pillanatnyi eseményeket, de ez nem jelenti azt, hogy ne készülnének fel a lehető legrosszabb variációra. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet főtitkára is minden nyilatkozatát azzal kezdi, hogy kerülje a világ a pánikot.
Kérdésre válaszolva Kásler Miklós arról is beszélt: a betegség tünetegyüttese sokféle lehet, sokan úgy jutnak túl a megbetegedésen, hogy észre sem veszik vagy enyhe tüneteik vannak. Elmondta azt is, a Japánban lévő koronavírusos magyar akkor térhet haza, amikor teljesen tünet- és panaszmentes lesz, illetve negatív lesz a tesztje.
Jelenleg Magyarországon koronavírusos megbetegedésről nem tud a kormány - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán sajtótájékoztatón, amelyen az operatív törzs a koronavírus miatt januárban elfogadott 28 pontos akcióterven túli új intézkedéseket jelentett be.
A miniszter úgy fogalmazott, bár a vírus európai terjedése miatt kicsi az esélye annak, hogy el tudjuk kerülni, a koronavírus Magyarországot is érintse, pillanatnyilag itthon koronavírusos megbetegedésről nem tudnak.
A kedd esti adatokat ismertetve azt mondta, 41 országban 81 ezer főre emelkedett a fertőzöttek száma, 2762-en vesztették életüket a vírus miatt. Európában 12-en haltak meg a vírus miatt, ebből 11-en Olaszországban, ahol a legsúlyosabb a helyzet. Közölte, két határon kívüli magyar megbetegedésről tud a kormány, egy Bécsben élő nőről és a japán hajón tartózkodó férfiról. Hozzátette: minden bajba jutott magyar állampolgárnak bárhol a világon azonnal igyekeznek segíteni. Akik igényt tartottak rá, azokat hazahozták Vuhanból - emlékeztetett. Hozzátette: figyelemmel kísérik a japán hajón megfertőződött magyar sorsát, illetve ha szükséges, karantént biztosítanak a hazaérkezett magyaroknak.
Gulyás Gergely elmondta, azonnal tájékoztatják a sajtót, amennyiben a vírus miatt megbetegedett embert találnak Magyarországon. Álhírterjesztésnek, ami bűncselekmény, nincs most tere - hangsúlyozta.
Kérdésre a tárcavezető közölte: az operatív törzs dönt arról, el kell-e rendelni bárhol vesztegzárat. Mivel jelenleg nincs megbetegedés Magyarországon, nincs ok ilyen döntésre, azonban ha bizonyos térségekben tömegessé válnának a megbetegedések, az operatív törzs döntést hoz - fejtette ki. A miniszter arra is kitért, hogy a világgazdaságra negatív hatással lesz a járvány, de egyelőre felmérhetetlen, hogy Magyarországra ez milyen mértékű lesz.
A Tenerifén karanténba helyezetteket illetően Gulyás Gergely emlékeztetett: egy hotel mintegy ezer vendégét helyezték karanténba, közöttük öt magyar állampolgár van, ők a legutolsó információk szerint jól vannak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tart kapcsolatot velük.
Megjegyezte: a Kínából, Dél-Koreából és Észak-Olaszországból érkező repülőjáratok utasait lázméréssel ellenőrzik. Elmondta, csütörtökre hatpárti egyeztetést hívott össze Pintér Sándor belügyminiszter.
Láng-Bognár Kinga rendőr őrnagy, az operatív törzs szóvivője közölte, a vírus előfordulása esetén sem kell pánikba esni. Nem jelenti azt, hogy járványveszély van, ha esetleg megjelenik a vírus - közölte. Elmondta, továbbra sem javasolják a fertőzött területekre, főként Észak-Olaszországba történő utazást; azt kérik az állami fenntartású általános és középiskoláktól, hogy ne szervezzenek kirándulást a fertőzött területekre. Akinek mégis Olaszországba kell utaznia, attól azt kérik, regisztráljon a konzuli szolgálatnál vagy az operatív törzsnél. Együttműködésre kérik a szállodák és kiemelt autóutak melletti panziók személyzetét a koronavírusos esetek kiszűrése érdekében.
A MÁV, GYSEV nemzetközi járatain fertőtlenítő szereket, testhőmérséklet mérésére alkalmas eszközöket kell biztosítani, illetve a kalauzokat fel kell készíteni a teendőkre. Rendkívüli tájékoztatási rendet rendeltek el a közmédiában arra az esetre, ha esetleg megjelenik a koronavírus - ismertette. Hozzátette, a büntetés-végrehajtás által legyártott szájmaszkokat el kell juttatni a patikákba.
Felhívják a figyelmet arra, hogy aki fertőzött országból érkezik haza és észleli magán a tüneteket, azonnal forduljon telefonon háziorvosához, és ne menjen közösségbe - mondta az őrnagy. Ismertetése szerint a határátkelőkön szigorították a közúti ellenőrzést, különös tekintettel az Olaszországból érkezőkre. A reptéri ellenőrzés is folyamatos, a Kínából, Dél-Koreából és Olaszországból érkezőket vizsgálják. Honlapot és Facebook-oldalt is indítanak az emberek tájékoztatására. A szóvivő beszámolt arról, hogy a kormány elrendelte az operatív törzs ügyeleti központjának működését szerda estétől, annak vezetője az Országos Rendőr-főkapitányság főtisztje. Az operatív törzs minden nap tájékoztatást nyújt.